Nawigacja

Aktualności

Wykład Kacpra Perkowskiego „Ksiądz Wilhelm Kubsz - życie kapelana 1. Armii Wojska Polskiego“ – Katowice, 8 sierpnia 2022

W poniedziałek, 8 sierpnia w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika odbył się wykład Kacpra Perkowskiego pt. Ksiądz Wilhelm Kubsz - życie kapelana 1. Armii Wojska Polskiego. Historia księdza Wilhelma Kubsza, dziekana I Armii Wojska Polskiego na Wschodzie, stanowi przykład skomplikowanych losów Polaków którzy poprzez zawirowania czasów wojny znaleźli się na terenie ZSRR i weszli w skład jednostek wojskowych podległych komunistycznej władzy. Wilhelm Kubsz służył w formacjach podporządkowanych sowieckiemu totalitaryzmowi, dochodząc w nich do eksponowanych stanowisk, pełnił w nich jednak przede wszystkim posługę duszpasterską. Ścieżki życia księdza Kubsza mocno wpisują się w historię regionu. Urodził się w Gliwicach w rodzinie powstańca śląskiego, wychował się w Wodzisławiu Śląskim i uczęszczał do seminarium w Lublińcu. Po wojnie, w latach 1969-1972 pełnił funkcję proboszcza parafii garnizonowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.

Kacper Perkowski jest nauczycielem historii, absolwentem Uniwersytety Śląskiego (kierunek historia, specjalizacja samorządowo-administracyjna).

Prelekcja odbyła się w sali konferencyjnej Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ulicy św. Jana 10 (III piętro).

do góry