Nawigacja

Aktualności

100. rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski – Katowice, 9 czerwca 2022

Policja Województwa Śląskiego została utworzona na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 r. i istniała do wybuchu II wojny światowej. Jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego podległa władzom wojewódzkim i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego. Została ona podporządkowana Wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była niezależna od Policji Państwowej, z własnym zawieszeniem prawnym, szkoleniem i zasadami naboru kandydatów do służby. Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju nie tylko ze względu na wysoki poziom fachowy, dobre wyszkolenie, zdyscyplinowanie i stosunkowo wysokie, jak na ówczesne warunki całej Policji, przygotowanie ogólne, ale także ze względu na znaczenie gospodarcze Górnego Śląska. Stan osobowy wojewódzkich sił policyjnych stanowił około 10 procent stanu osobowego sił policyjnych w II Rzeczpospolitej. Serdecznie zapraszamy na obchody 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski,

9 czerwca 2022 r. w Katowicach odbyły się obchody 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Przed południem została uroczyście otwarta na Placu Kwiatowym w Katowicach wystawa plenerowa „»Pamiętaj, że nosisz mundur«. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia”. Zaprezentowano okolicznościowy znaczek pocztowy „100 lat Policji Województwa Śląskiego”. W wydarzeniu wzięli udział: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Aleksandra Korol-Chudy (IPN Katowice) oraz Grzegorz Grześkowiak (OSRP 1939), autorzy wystawy, Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, nadinsp. Roman Rabsztyn Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Mariusz Skiba, wiceprezydent Miasta Katowice, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież oraz mieszkańcy Katowic.

Po wernisażu wystawy, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach została odprawiona msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w której śląscy policjanci zostali odznaczeni, wręczono okolicznościowe podziękowania. List do uczestników, skierowany przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego, odczytał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Na zakończenie obchodów delegacja w składzie: Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Ryszard Mozgol, naczelnik OBEN IPN w Katowicach oraz członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach złożyli kwiaty pod Grobem Policjanta Polskiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Katowice.

Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Fot. Krzysztof Liszka, Monika Kobylańska/ IPN

do góry