Nawigacja

Aktualności

II edycja Nagrody Honorowej IPN Świadek Historii

  • Nagroda Świadek Historii.
    Nagroda Świadek Historii.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprosił do zgłaszania kandydatów do II edycji Nagrody Honorowej IPN Świadek Historii. To wyróżnienie honorowe, przyznawane jest raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym pion edukacyjny IPN, w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym w poszczególnych regionach kraju.

Nagroda jest przyznawana obywatelom polskim oraz osobom niebędącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Świadek Historii uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN Kustosz Pamięci Narodowej.

Instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne zgłosiły kandydatów z obszaru działania katowickiego oddziału IPN. Wnioski były przyjmowane do 22 kwietnia 2022 r.

Laureaci I edycji nagrody Świadek Historii (2020 r.):

Grzegorz Grześkowiak – Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

śp. Jan Jurkiewicz – historyk, w latach 80. jeden z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Ewelina Kosałka-Passia – dziennikarka Radia Katowice.

Stanisław Płatek – Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 XII 1981.

Andrzej Sikora – pierwszy dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

 ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.

Nagroda Honorowa Świadek Historii – regulamin, formularze wniosków, wymagane załączniki (do pobrania)

do góry