Nawigacja

Aktualności

Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach wydało broszurę „Powstania śląskie 1919–1921. Materiały edukacyjne do wystawy elementarnej Instytutu Pamięci Narodowej”

Publikacja jest dodatkiem edukacyjnym do wystawy elementarnej „Powstania śląskie 1919–1921”, przedstawiającej wydarzenia związane z walką o przyłączenie Górnego Śląska do Polski w latach 1919–1922.

 

Wystawy elementarne są ogólnopolskim projektem edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach którego poszczególne oddziały tworzą cyfrowe wystawy planszowe, poświęcone najważniejszym zagadnieniom z najnowszej historii Polski. Pliki, publikowane na stronach Instytutu, dostępne są do ściągnięcia dla każdej zainteresowanej osoby. W 2020 r., w związku z obchodami stulecia powstań śląskich katowicki OBEN udostępnił wystawę „Powstania śląskie 1919-1921” (do pobrania pod adresem https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/101700,Powstania-slaskie-1919-1921.html). 16 plansz tej ekspozycji przybliża wydarzenia związane z kształtowaniem się polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku, działania dyplomatyczne po I wojnie światowej i trzy powstania śląskie, kończąc na podziale Górnego Śląska i włączeniu jego części do II Rzeczpospolitej.

 

Jednym z celów realizacji wystaw elementarnych jest wparcie osób zajmujących się edukacją historyczną materiałami dydaktycznymi. Wydana broszura jest dodatkowym elementem realizującym to zadanie. Jest przewodnikiem po planszach ekspozycji, zawierającym podpowiedzi jak z nich korzystać podczas zajęć edukacyjnych. „Materiały edukacyjne…” wzbogacają wystawę merytorycznie oraz ułatwiają samodzielne zbudowanie lekcji poświęconej tej tematyce. Na poszczególnych stronach publikacji, oprócz broszurowej wersji ekspozycji, umieszczono moduły „Strefa edukacji”, pozwalające na łatwiejsze przygotowanie się do omówienia danej części wystawy w czasie zajęć z młodzieżą. Pozwalają one uporządkować narrację w oparciu o najważniejsze zagadnienia, których dotyczy dana plansza oraz rozszerzyć i wzbogacić informacje, bez konieczności sięgania po dodatkowe opracowania. Na końcu broszury umieszczono z kolei moduł edukacyjny, stanowiący propozycję rekapitulacji materiału zawartego w wystawie. Składa się on z ćwiczeń dla ucznia o zróżnicowanym stopniu trudności, gotowych do wykorzystania w trakcie zajęć edukacyjnych. Dla odbiorcy na ponadpodstawowym poziomie edukacji przygotowano propozycje tematów esejów oraz pracę z tekstami źródłowymi. W „Materiałach edukacyjnych...” zamieszczono również spis najnowszych publikacji poświęconych tematyce związanej z powstaniami śląskimi, propozycje gotowych materiałów edukacyjnych i popularyzatorskich, które można znaleźć w Internecie, a także tytuły wystaw, adresy portali tematycznych i wykaz muzeów posiadających najważniejsze ekspozycje stałe poświęcone tematyce powstańczej

Angelika Blinda, Aleksandra Korol-Chudy, Ryszard Mozgol, Powstania śląskie 1919–1921. Materiały edukacyjne do wystawy elementarnej Instytutu Pamięci Narodowej, Katowice 2020, 76 s. ISBN: 978-83-8098-315-1  

Broszura bezpłatna, przeznaczona przede wszystkim dla nauczycieli oraz osób zajmujących się edukacją i promocją historii regionu. Dostępna jest w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjny IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 po uprzednim umówieniu się telefonicznym.

Kontakt: tel. 32 207 07 00, 32 207 07 01 lub email aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl

Dystrybucja wydawnictwa możliwa jest również podczas szkoleń dla nauczycieli prowadzonych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.  

Na stronie internetowej dostępna jest wersja cyfrowa wydawnictwa do pobrania. 

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/katowice/materialy-edukacyjne/teki-i-materialy-dydakt/107270,Powstania-slaskie-1919-1921-Materialy-edukacyjne-do-wystawy-elementanej.html

 

do góry