Nawigacja

Konkursy historyczne

II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości“ – termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26 maja 2019

Festiwal odbędzie się 8 czerwca 2019 roku w Rybniku, w amfiteatrze „Farskiego Ogrodu” w dzielnicy Boguszowice Stare (ul. Małachowskiego  18).

„Śladami Niepodległości” to II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej zorganizowany przez harcerki i harcerzy Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady”. Organizatorzy tego wydarzenia pragną, aby stało się ono sposobem świętowania setnych rocznic wybuchów Powstań Śląskich i włączyło w uroczyste obchody, które będą miały miejsce w województwie śląskim w latach: 2019, 2020 i 2021. Festiwal ma na celu również godne upamiętnienie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jest sposobem na wyrażenie miłości do Ojczyzny przez młodych ludzi z całej Polski.

Festiwal będzie miejscem spotkania harcerzy i skautów z różnych organizacji i środowisk, których wspólnym celem jest ocalenie i utrwalenie pamięci o historii naszego regionu, kraju oraz integracja młodych ludzi, dla których niepodległa Ojczyzna jest dobrem wspólnym. W tym roku,  w setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego pragniemy, by festiwal wzmocnił świadomość historyczną Polaków na temat znaczenia Powstań Śląskich w dążeniu do niepodległości kraju. Tematyką festiwalu będą piosenki z okresu Powstań Śląskich oraz piosenki niepodległościowe, niosące pochwałę wolności i jej 100-letniej historii w Polsce. Całodniowemu wydarzeniu będzie towarzyszyć również strefa harcerska - gier terenowo-historycznych, w której uczestnicy wydarzenia będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i posiąść wiedzę historyczną. Zawodnicy spotkają postacie, które odegrały istotną rolę podczas Powstań Śląskich w drodze do niepodległości, oraz wykorzystają w praktyce znajomość technik harcerskich. Poprzez grę terenowo-historyczną chcemy ukazać, jak wielką rolę w Powstaniach Śląskich i w dążeniu Polski do niepodległości odegrali harcerze.

Dodatkową atrakcją festiwalu będzie „Strefa Historii – 100 lecie Powstań Śląskich”, a jej gospodarzami będą: Grupa Rekonstrukcyjna, pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz edukatorzy Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, którzy przygotują dla dzieci i młodzieży tematyczne stoiska, prezentacje i wystawy historyczne bezpośrednio nawiązujące do Powstań Śląskich. Na zakończenie festiwalu organizatorzy przewidują występ artystów polskiej sceny muzycznej, którzy wprowadzą nas w klimat pieśni z krainy łagodności, szeroko rozumianej jako poezja śpiewana.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności są współorganizatorami wydarzenia.

Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio eM, TVP 3 Katowice.

Więcej informacji:

 http://slady.org.pl/sladami-niepodleglosci/

do góry