Nawigacja

Konkursy historyczne

II Festiwal piosenki „O wolności” – Katowice, 21 kwietnia 2018

Organizatorami festiwalu są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o  pragnieniu wolności.

Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 14 do 25 lat. Do udziału zaprosiliśmy zarówno amatorów tworzących w zaciszu domowym, jak i młodych artystów skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Na naszej scenie wystąpią zarówno soliści, jak i zespoły.

Na naszej scenie wystąpi trzydziestu trzech wykonawców. Będą to zarówno zespoły, jak i soliści, łącznie ponad osiemdziesiąt osób.

Organizatorami festiwalu są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Współpraca – Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”.

W składzie jury konkursu: Ryszard Mozgol (naczelnik OBEN IPN Katowice), Robert Ciupa (dyrektor ŚCWiS), Henryk Cierpioł (Polskie Radio Katowice), prof. Anna Waluga (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Mateusz Znaniecki (aktor związany m. in. z Teatrem Śląskim).

Festiwal – 21 kwietnia 2018 r. godz. 9.30-16.30
Miejsce przeglądu: Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”
ul. św. Jana 10, Katowice

KONTAKT:
Angelika Blinda
32 207 0716
angelika.blinda@ipn.gov.pl
Karol Chwastek
32 601 21 08
karol.chwastek@scwis.pl

Fotorelacja z I edycji

do góry