Nawigacja

Konkursy historyczne

„Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie” - gala finałowa, Częstochowa, 30 marca 2017

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom

30 marca 2017 r. odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”. Konkurs został zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, w którym odbyła się uroczystość. Wzięło w nim udział 21 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych oraz dwie osoby dorosłe. Łącznie wpłynęło 20 prac opowiadających o losach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych pochodzących z Częstochowy i jej okolic, jak też związanych z jej powojenną historią.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych I miejsce zdobyła Aleksandra Cupriak z Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie za pracę „Losy Tadeusza Hildebranda – żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich Armii Generała Władysława Andersa”. Poza tym przyznano da wyróżnienia uczennicom z Gimnazjum im. Agnieszki Osieckiej w Kamienicy Polskiej: Idze Walentek za pracę „Żołnierz II Korpusu Polskiego – Tadeusz Kuśmierczyk” oraz Martynie Kundzicz za opowieść o tym samym bohaterze.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nie przyznano I miejsca. Wyróżnienie zdobył Bartłomiej Rorat z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie „Historia generała Mieczysława Ludwika Boruty-Spiechowicza”.

W toku obrad jury konkursu postanowiło wyodrębnić dodatkowa kategorię osób dorosłych. I miejsce zdobył w niej pan Tadeusz Guźla z Częstochowy za pracę „Opowieść o „Czarnym Kawalerzyście””, która opowiada o przeżyciach wojennych jego ojca. Wyróżnienie zdobył pan dr Grzegorz Śliżewski z Koszalina za pracę „Puchacz z Częstochowy” dotyczącą losów pilota Hieronima Dudwała.

Ogłoszenie wyników poprzedził wykład Pana Mariusz Grzyba z Muzeum Częstochowskiego na temat Stanisława Krzemińskiego, nawigatora bombowców, znanego częstochowskiego lekarza. Pamiątki po lotniku znajdują się obecnie w zbiorach muzeum.

do góry