Nawigacja

Konkursy historyczne

Pod patronatem katowickiego IPN: Konkurs „Polskie Państwo Podziemne...

Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

Polskie Państwo Podziemne 1939–1945
Młodzież w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej

W dniu 27 września 2013 r. w 74. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego ogłosiliśmy III Wojewódzki Konkurs Historyczny „Polskie Państwo Podziemne 1939–1945. Młodzież w ZWZ-AK".

Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszeniem Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Bielsku-Białej  oraz z Zarządem Okręgu Śląskiego w Katowicach ŚZŻAK.

Patronat konkursu przyjęli: Jacek Falfus Poseł Rzeczypospolitej Polskiej, Zygmunt Łukaszczyk Wojewoda Śląski, Stanisław Faber Śląski Kurator Oświaty oraz Andrzej Drogoń Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach.

Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Jego celem było upowszechnienie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i Armii Krajowej, rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania historią najnowszą, kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji oraz doskonalenie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.

Prace konkursowe wykonane zostały w formie prezentacji multimedialnej i zapisanie na płycie CD/DVD. Do konkursu można było zgłosić prezentacje, które nie brały udziału w żadnym innym konkursie, a uczeń mógł przedstawić konkretną postać, grupę ludzi, oddział lub organizację należącą do struktur ZWZ-AK.

Zgodnie z regulaminem konkursu, prace ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych, a przyjęte kryteria oceny to: zgodność z tematem, trafność i oryginalność przedstawienia tematu, zawartość merytoryczna, walory artystyczne prezentacji, dobór oraz wykorzystanie narzędzi informatycznych.

Laureaci konkursu – szkoły gimnazjalne:

I miejsce

Pietrzykowska Zofia z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za pracę: Młodzież w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej – opiekun Grzegorz Laszczak.

II miejsce

Cebula Mateusz z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie za pracę: Nie cofnąć się przed ofiarą krwi. Opowieść o Bonawenturze Janie Romockim – opiekun Michał Kubarski.

III miejsce

Setla Natalia z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za pracę: Młodzi ludzie II wojny światowej – opiekun Grzegorz Laszczak.

Nagrody wyróżnienia w kategorii szkół gimnazjalnych otrzymują:

  1. Cybulski Krzysztof z Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im I. J. Paderewskiego w Częstochowie za pracę: Cichociemni – opiekunowie: Piotr Zajęcki i Grzegorz Nykiś.
  2. Bugalska Agata z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej za pracę: Zośka jako bohater – opiekun Grzegorz Laszczak.
  3. Fabiszewski Jakub z Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im I. J. Paderewskiego w Częstochowie za pracę: Batalion Zośka – opiekunowie: Piotr Zajęcki i Grzegorz Nykiś.
  4. Gawenda Martin z Gimnazjum im. J. Korczaka w Blachowni za pracę: Jan Piwnik – opiekunowie: Bożena Litwin Żelazko i Beata Gondy.

Laureaci konkursu – szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce

Muchla Paulina z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie za pracę: Danuta Siędzikówna „Inka" – opiekun Agnieszka Wiklńska.

II miejsce ex aequo zajęli:

Jochemczyk Jagoda z X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Katowicach, za pracę: Henryk Czerwiński – bohater Armii Krajowej – opiekun Mirosław Galik.

Pacha Igor z II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej za pracę: Polskie Państwo Podziemne. Młodzież w ZWZ i AK – opiekun Magdalena Serafin Przybyła.

III miejsce

Nowak Kinga z VI Liceum Ogólnokształcącego im. AK w Bielsku-Białej za pracę: Porucznik Jan Rodowicz ps. ANODA – kamień rzucony na szaniec – opiekun Rafał Kutryba.

Nagrody wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymują:

  1. Porowska Kinga z VI Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. AK w Bielsku-Białej za pracę: Michał Issajewicz ps. „Miś" 1921–2012 żołnierz ZWZ-AK, uczestnik zamachu na Kutscherę – opiekun Rafał Kutryba.
  2. Urbasik Katarzyna z Zespołu Szkół w Rydułtowach za pracę: Polskie Państwo Podziemne – opiekun Dominika Grzdoń.
  3. Fryczkowska Bernadetta z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, za pracę: AGAT– PEGAZ – PARASOL – opiekun Jerzy Jędryka.
  4. Kowina Agnieszka z X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Katowicach, za pracę: Henryk Czerwiński – żołnierz Armii Krajowej – opiekun Mirosław Galik.
  5. Raczek Paulina z X Liceum Ogólnokształcące im I. J. Paderewskiego w Katowicach, za pracę: Karol Gierlotka – harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej – opiekun Mirosław Galik.
  6. Matlak Julia z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, za pracę: Kobiety w powstaniu warszawskim – opiekun Jerzy Jędryka.

Informujemy, że uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatowi oraz wyróżnionych uczestników konkursu, a także ich opiekunom odbędzie się w dniu 4 lutego 2014 r., w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o godz. 12.00.

Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie: 33/ 812 37 15 wew. 113.

Urszula Rukasz – konsultant Ośrodka

Regulamin konkursu:
http://www.wombb.edu.pl/images/teksty/regulamin_ppp_2013.pdf

do góry