Nawigacja

Komunikaty

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

8 listopada 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) odbyła się konferencja prasowa na temat obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W konferencji wzięli udział: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz Zbigniew Gołasz (OBEN IPN Katowice).

Dr Andrzej Sznajder podsumował dotychczasowe działania zorganizowane przez katowicki oddział IPN dla upamiętnienia  100. rocznicy odzyskania niepodległości. Katowicki IPN przygotował też publikacje, poświęcone m.in. Wojciechowi Korfantemu i powstańcom śląskim, przypomniał o inicjatywie renowacji nagrobków powstańców śląskich; pod koniec października zakończono prace przy odnowieniu pięciu grobów w Chorzowie. „Kilka dni temu zgłosili się do nas członkowie rodziny szóstego powstańca. Wiedzieliśmy, że jego grób jest gdzieś na cmentarzu starochorzowskim, ale nie było wiadomo gdzie. Dziś już to wiemy, grób również w przyszłym roku zostanie odtworzony" – zapowiedział dyrektor Sznajder.

Koncert z udziałem gwiazd, konkursy dla uczniów, publikacje, kalendarz – to tylko niektóre działania katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podejmowane w tym roku dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pracownicy katowickiego IPN przygotowali też drugi już kalendarz z cyklu "Z myślą o Niepodległej", poświęcony wydarzeniom 1919 r. na Górnym Śląsku. Zawiera zdjęcia związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński i I Powstaniem Śląskim. 19 listopada rozpocznie się akcja „100 kalendarzy na stulecie odzyskania niepodległości” – pierwsze 100 osób, które zgłosi się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 otrzyma kalendarz bezpłatnie.

Ryszard Mozgol omówił projekty edukacyjne realizowane przez OBEN IPN w Katowicach, w tym konkurs „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy polskich rodzin na Śląsku w latach 1918-2018”.  Przedstawił również dzienikarzom założenia X edycji projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Harcerze Niepodległej”. 

Po konferencji o godz.11.00 w Przystanku Historia IPN w Katowicach odbyła się gala finałowa konkursu „W Rzeczypospolitej i poza nią – losy polskich rodzin na Śląsku w latach 1918-2018”.

Informacja oprac. w oparciu o materiały własne i depeszę PAP.

Program:

do góry