Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu archiwalnego o wycieczce Hallerczyków do Polski – Katowice, 24 maja 2019

Prezes IPN dr Jarosław Szarek i Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce zapraszają na premierową w Katowicach projekcję filmu dokumentalnego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski. 1927” – 24 maja 2019 r., godz. 17.00, Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9, Katowice.

Film jest unikatowym zapisem odwiedzin ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii do tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji w 1917 r. Anonimowy operator, prawdopodobnie na zlecenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, utrwalił na taśmie filmowej m.in. generałów Józefa Hallera i Mariusza Zaruskiego, działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, m.in. dr. Teofila Starzyńskiego i Agnieszkę Wisłę, a także pokazy zręcznościowe żołnierzy 15. Pułku Ułanów i 7. Pułku Strzelców Konnych na Polach Grunwaldzkich w Poznaniu oraz paradę 13. Dywizji Piechoty w Równem na Wołyniu. Zobaczymy ponadto unikatowe obrazy polskich miast, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, Katowic, Częstochowy zarejestrowane dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości.

Oryginalna kopia filmu została sprowadzona do Polski w ramach umowy SWAP i Archiwum IPN. Konserwację filmu przeprowadzono w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy współpracy IPN. Dotychczas ten unikatowy materiał prezentowany był widzom w Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wilnie.

Katowicka projekcja odbędzie się 24 maja 2019 r., o godz. 17.00, w Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9.

Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w biurze podawczym Oddziału IPN w Katowicach, przy ul. Józefowskiej 10, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 oraz w MHK, ul. Szafranka 9.

Projekcji filmu niemego „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski” towarzyszyć będzie akompaniament fortepianowy Tomasza Betki.

do góry