Nawigacja

Aktualności

79. rocznica Zbrodni Katyńskiej w województwie śląskim

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

  • Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach (fot. Jan Musiał).
    Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach (fot. Jan Musiał).

5 marca 1940 r. Stalin podjął decyzję o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRS Kresów Wschodnich. W wyniku tej zbrodniczej decyzji wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali ponad 21 tys. polskich obywateli. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali zamordowani w Lesie Katyńskim, Charkowie i Twerze, natomiast więźniowie zostali zamordowani w Mińsku, Kijowie, Charkowie oraz w innych, nie znanych do tej pory miejscach kaźni. Od pierwszego miejsca, w którym odnaleziono zwłoki pomordowanych, zbrodnia zyskała w ludzkiej pamięci nazwę Zbrodni Katyńskiej. Liczba ofiar tej zbrodni nie została dokładnie ustalona, chociaż na podstawie dokumentów (notatki Szelepina, szefa KGB z 1959 r.) można podejrzewać, że najbliższa prawdy jest liczba 21857 ofiar. Spośród miejsc, w których ukryto zwłoki ofiar, znanych jest pięć: Las Katyński, Miednoje (pod Twerem), Piatichatki (dzielnica Charkowa), Bykownia (pod Kijowem) i Kuropaty (dzielnica Mińska).

Polecamy portal tematyczny IPN https://katyn.ipn.gov.pl/, na którym  została uruchomiona zakładka z listą osób zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Twerze. https://katyn.ipn.gov.pl/kat/form/229,Lista-katynska.html

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach po raz kolejny organizuje uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Program:

15 marca 2019 r. w sali koncertowej Polskiego Radia Katowice odbył się finał X edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

5 kwietnia 2019 r. w Wodzisławiu Śląskim odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę zbrodni w Katyniu, Miednoje, Charkowie, 9. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, Ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945-1948, zorganizowane przez Poseł na Sejm RP Teresę Glenc. Obchody rozpoczęły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Wodzisławiu Śląskim (ul. Ignacego Daszyńskiego 2). W programie: prelekcja edukacyjna dr. Dominika Abłamowicza (IPN Katowice) przed projekcją filmu „Katyń: Dół nr 8”. Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy IPN pt. „Zbrodnia Katyńska”.

7 kwietnia 2019 r. w kościele pod wezwaniem św. Joachima w Sosnowcu odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W wydarzeniu uczestniczył dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

W związku z 79. rocznicą Zbrodni Katyńskiej Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach zapraszają na uroczystość, która odbędzie się 12 kwietnia 2019 r., o godz. 11.00, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach (ul. Lompy 19, przy grobie Policjanta Polskiego). W wydarzeniu weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

12 kwietnia 2019 r., o godz. 10.00, w Parku Zdrojowym przy ul. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się dziesiąta edycja Biegu Katyńskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.

16 kwietnia 2019 r., o godz. 12.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 odbędzie się otwarcie wystawy „Zgładzona Formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922-1939”. W wydarzeniu weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

24 kwietnia 2019 r., godz. 11.00 w Muzeum w Tarnowskich Górach – „Od defilady na katowickim rynku do dołów śmierci w Miednoje. Geneza i tragiczny finał Policji Województwa Śląskiego“.

10 maja 2019 r., godz. 9.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach „Spotkanie Z HISTORIĄ. Odkrywamy historię Ostaszków - Twer - Miednoje“. W ramach obchodów stulecia Policji: „Polskie formacje policyjne 1918-1939“. (Wykład zamknięty dla funkcjonariuszy).

22 maja 2019 r. w Kuźni Raciborskiej – Zajęcia edukacyjne poświęcone Zbrodni Katyńskiej dla dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka, zorganizowane z okazji 11. Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zaprezentujemy najnowszą grę edukacyjną IPN poświęconą Katyniowi.

Serdecznie polecamy!

 

do góry