Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie XXI Międzynarodowego konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – Tychy, 28 marca 2019

28 marca 2019 r. w Teatrze Małym w Tychach odbyło się podsumowanie XXI Międzynarodowego konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. W uroczystej gali wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali relacji byłych więźniów KL Auschwitz, laureatom wręczono nagrody. Uroczystość uświetniła etiuda teatralna Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA Moniki Szydłowieckiej z MDK 1 w Tychach „Głosy pamięci”.

Wydarzeniem towarzyszącym było spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim, byłym więźniem KL Auschwitz, autorem wspomnień „Dzieciństwo w pasiakach”, które odbyło się 29 marca w tyskiej Mediatece.

Konkurs jesr wydarzeniem niezwykłym z wielu powodów. Po pierwsze, już ponad 20 lat nadsyłane prace utrzymują bardzo wysoki poziom artystyczny i merytoryczny. W obecnej edycji został ustalony motyw przewodni, będący jednocześnie tytułem książki Bogdana Bartnikowskiego, byłego więźnia KL Auschwitz – „Dzieciństwo w pasiakach“. Na konkurs wpłynęło w tym roku 305 prac z 49 placówek z Czech, Polski, Ukrainy i Włoch.

Bogdan Bartnikowski, juror, były więzień KL Auschwitz, nr obozowy 192731: – Bardzo się cieszę z konkursu, któremu przyświeca tak szlachetna idea, ma tak duży zasięg! To bardzo cenne, że młodzież przysyła mnóstwo prac – widać, że znają to trudne zagadnienie, nie jest to dla nich nic nowego. Gratuluję uczestnikom tego konkursu – wśród prac była naprawdę duża różnorodność. Widać, że jest żywe zainteresowanie historią wśród młodych. To bardzo krzepiące.

Magdalena Duber z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach: – Udział w jury XXI Międzynarodowego konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” był dla mnie nie lada wyzwaniem. Nie spodziewałam się aż tylu dobrych prac na tak wysokim poziomie, naznaczonych dodatkowym silnym emocjonalnym wyzwaniem. Kiedy uświadamiam sobie, że za każdą z nich stoi młody człowiek, który w czasach daleko posuniętej cyfryzacji, mediów społecznościowych, decyduje się odłożyć na bok swój telefon, wyłączyć Facebooka, a w zamian pochylić nad tragiczną przeszłością, to nigdy nie zgodzę się z opinią, że należy on do pokolenia pozbawionych głębszych wartości i uczuć.

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miasta Tychy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Tychach, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Katowicki oddział IPN od wielu lat jest współorganizatorem konkursu.

 

do góry