Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolska konferencja naukowa „Attachés i przedstawiciele Misji Wojskowych w Wojsku Polskim II RP i Siłach Zbrojnych PRL” – Częstochowa, 13–14 czerwca 2019 (termin zgłoszeń upłynął)

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Attachés i przedstawiciele Misji Wojskowych w Wojsku Polskim II RP i Siłach Zbrojnych PRL”, która odbędzie się w dniach 13–14 czerwiec 2019 r. w Częstochowie.

Celem konferencji jest przyjrzenie się placówkom wojskowym działającym poza terenami kraju zarówno w okresie II Rzeczypospolitej jak i w czasie trwania Polski Ludowej, w tym szczególnie attachés i przedstawicielom Misji Wojskowych. Zależy nam na porównaniu sposobu kierowania i funkcjonowania placówek zagranicznych w okresie dwudziestolecia międzywojennego, drugiej wojny światowej jak i po jej zakończeniu. Pragniemy pochylić się nad sylwetkami oficerów i żołnierzy, ich działalnością wywiadowczą, polityczną oraz dyplomatyczną. Dlatego główny nacisk kładziemy na referaty biograficzne.

Przewidziana jest publikacja pokonferencyjna, dlatego też prelegenci zobowiązani są do dostarczenia tekstów zgodnych z instrukcją wydawniczą IPN. Ostateczny termin nadsyłania materiałów upływa 31 sierpnia 2019 r.

Przykładowe obszary tematyczne:

  • biogramy i charakterystyki attachés oraz przedstawicieli Misji Wojskowych,
  • działalność wywiadowcza oficerów i żołnierzy rezydentur wojskowych,
  • organizacja i struktura przedwojennego, wojennego i powojennego wywiadu wojskowego,
  • działalność zagranicznych placówek wojskowych,
  • udział oficerów wywiadu w polityce i dyplomacji,
  • porównanie etosu oraz honoru oficera przedwojennego i powojennego.

Termin konferencji: 13–14 czerwiec 2019 r.

Miejsce konferencji: Częstochowa

Termin zgłoszenia: do 31 marca 2019 r.

Program konferencji zostanie ustalony do końca kwietnia 2019 r.

Koszty uczestnictwa: pracownicy IPN i WBH rozliczają udział w ramach delegacji służbowych, natomiast koszty referentów spoza obu instytucji pokryją organizatorzy.

 

Zgłoszenia prosimy kierować do:

Bartosz Kapuściak
Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach
tel. 322070567
e-mail: bartosz.kapusciak@ipn.gov.pl

do góry