Nawigacja

Aktualności

IV edycja konkursu „Klasówka powstańcza” – 20 marca 2019

„Klasówka powstańcza” to konkurs wiedzy historycznej, stanowiący cykliczne przedsięwzięcie, wpisujące się w obchody kolejnych rocznic Powstań Śląskich.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, III wygaszanych gimnazjów oraz szkół średnich z obszaru całego kraju, a także wszystkich zainteresowanych historią. Jego celem jest poszerzanie wiedzy oraz podtrzymywanie pamięci o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, wpajanie szacunku i przywiązania do tradycji, kultury oraz ludzi.

Konkurs odbędzie się 20 marca 2019 r. w 98 rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku, którego niekorzystny wynik był jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu III Powstania Śląskiego. W związku z ustanowieniem 2019 r. Rokiem Powstań Śląskich przez Sejm RP oraz Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego przez Sejmik Województwa Śląskiego tegoroczna edycja będzie koncentrować się w okół zagadnień oraz wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w latach 1919-1921.

Organizatorami konkursu są Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

Zgłoszenia proszę przesyłać online za pomocą arkusza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej: http://sites.google.com/a/wombb.edu.pl/klasowka-powstancza/ w terminie do 8 marca 2019 r.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają: Halina Bieda, Mariola Miklaszewska tel. 32 2452 388 w. 108, e-mail: klasowka@mpsl.pl

W ubiegłorocznych edycjach klasówka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że również w tym roku szkolnym uczniowie z chęcią wezmą udział w konkursie.

 

do góry