Nawigacja

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu edukacyjnego „Kobiecość niejedno ma imię. Rok 2018 Rokiem Praw Kobiet” – Żywiec-Moszcznica, 28 listopada 2018

Dokładnie 100 lat temu, krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę zorganizowano pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Kazimierza Matusznego Powiatowy Konkurs Edukacyjny „Kobiecość niejedno ma imię. Rok 2018 Rokiem Praw Kobiet”. 28 listopada 2018 r., w Dworku Kępińskich znajdującym się na terenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących miał miejsce wernisaż prac laureatów konkursu połączony z rozdaniem nagród.

Konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych klas V-VIII, uczniów klas III gimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych powiatu żywieckiego miał na celu upamiętnienie 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych przez Józefa Piłsudskiego, przybliżenie sylwetek wybitnych Polek, kształtowanie postaw patriotycznych oraz podnoszenie poziomu wiedzy historycznej. Odbywał się w trzech kategoriach: plakat, prezentacja multimedialna i esej. Na konkurs napłynęło ponad 90 prac z całego powiatu. Komisja konkursowa przyznała 20 nagród oraz 8 wyróżnień.

W wernisażu wziął udział Marek Łukasik, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie uczniowie z powiatu żywieckiego wraz z rodzicami i opiekunami.

Otwarcie wystawy wzbogacił program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Alicji Ślęzak-Stachulak i przedstawiony przez uczniów ZSAiO. 

Joanna Paciecha, kurator  wystawy

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest dobrą okazją do przypomnienia, iż powstające niepodległe państwo polskie było jednym z pierwszych na świecie uznających pełne prawa obywatelskie kobiet. Nie mogło być inaczej, skoro polskie kobiety ponosiły w XIX wieku te same ofiary co mężczyźni, cierpiały te same prześladowania i uczestniczyły aktywnie w tych samych działaniach.  Były uczestniczkami powstań – jak Emilia Plater, symbolami narodowego oporu – jak generałowa Katarzyna Antonina Sowińska, strażniczkami kultury narodowej – jak Izabela księżna Czartoryska i pisarka Maria Rodziewiczówna, działaczkami narodowymi – jak Maria Wysłouchowa, Janina Omańkowska, czy senatorka II RP Józefa Bramowska. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o polskich matkach, które ucząc dzieci po polsku pacierza stawiały kamień węgielny pod fundamenty niepodległego państwa polskiego. Niech wszystkie te bohaterki przeszłości staną się inspiracją dla dzisiejszych pokoleń kobiet niepodległej Rzeczypospolitej.  

Ryszard Mozgol, naczelnik OBEN IPN Katowice

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

do góry