Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Jacka Proszyka „Postawy Żydów na pograniczu śląsko-małopolskim w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości“ – Bielsko-Biała, 26 listopada 2018

W ramach cyklu „Nasza Niepodległa“

W poniedziałek 26 listopada w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a)  odbył się ostatni w tym roku wykład z cyklu „Nasza Niepodległa“  dr Jacka Proszyka, pracownika naukowego Muzeum Historycznego. Tytuł wygłoszonego wykładu: „Postawy Żydów na pograniczu śląsko-małopolskim w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości". Na wstępie prelegent ukazał specyfikę środowiska żydowskiego z XIX w i początków XX zamieszkującego Bielsko i Białą.  Było ono mocno związane z kulturą niemiecką, zainspirowane żydowską haskalą, a w późniejszym okresie pod wpływem B`nai B`rith. Silny wpływ wywierała gazeta Neue Freie Presse nieprzebierająca w obraźliwych dla rdzennej ludności dowcipach  i dlatego dążenia niepodległościowe Polaków były temu środowisku całkowicie obce. Szczególna niechęć środowiska niemieckojęzycznego – zarówno niemieckiego jak i żydowskiego ukazała się w przełomowym momencie roku 1918. Działania ukierunkowane były na połączenie z Austrią lub Czechosłowacją "wyspy niemieckojęzycznej", jaką niewątpliwie były miasta Bielsko i Biała oraz najbliższa okolica. Prelegent przedstawił dowody świadczące o planach prowadzących do stworzenia na obszarze porównywalnym wielkością z księstwem Luksemburg niezależnego bytu politycznego. Na uwagę zasługują pojedyncze osoby z tego środowiska związane z polskością i polską kulturą. Taką wyjątkową postacią był Jan Smeterlin wybitny pianista światowej sławy, doskonały interpretator dzieł Chopina. Publiczność z wielką uwagą i skupieniem wysłuchała niezwykle interesujący wykład, nagradzając prelegenta rzęsistymi brawami.  

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Nasza Niepodległa“, który został zorganizowany przez katowicki oddział IPN przy współpracy z Książnicą Beskidzką dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

do góry