Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości" w ramach 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Katowice, 17-19 października 2018

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 października 2018

18 października 2018 r., o godz. 13.00, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (Plac Sławika i Antalla 1) odbędzie się wernisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości". Prezentacja wystawy towarzyszy 8. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W trakcie otwarcia Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przedstawi sylwetki zaprezentowanych na wystawie „Ojców Niepodległości” oraz opowie  o interesujących wątkach historycznych związanych z ekspozycją IPN.

Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN.

Wystawa do końca roku będzie eksponowana w blisko 120 miejscowościach w ramach akcji „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«”.

Organizatorem wydarzenia jest Oddział IPN w Katowicach oraz Fundacja „Gaudete“.

do góry