Nawigacja

Aktualności

Plenerowa prelekcja dla oficerów i podoficerów 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Torunia – Częstochowa, 24 września 2018

W poniedziałek 24 września, w Częstochowie gościła grupa oficerów i podoficerów 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Torunia

W poniedziałek 24 września, w Częstochowie gościła grupa oficerów i podoficerów 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Torunia. Obok wizyty w Muzeum Częstochowskim, jednym z punktów programu było także zwiedzanie polskich schronów bojowych z września 1939 roku, znajdujących się w rejonie ul. Radomskiej w Częstochowie, połączone z plenerową prelekcją, którą mimo zmiennej pogody (na przemian słońca, deszczu i gradu) poprowadził Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

 

Zachowane obiekty stanowią fragment głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa”, czyli polskiej linii umocnień polowych wybudowanych dla 7 Dywizji Piechoty w ramach przygotowań do wojny z Niemcami. Wszystkie trzy schrony, które znalazły się na trasie zwiedzania, wybudowano na wzgórzu 296,6, które ze względu na swe dominujące położenie, stanowiło ważny punkt oporu północnego odcinka obrony pozycji „Częstochowa”. W momencie wybuchu wojny, odcinek ten obsadzał II batalion 27 Pułku Piechoty mjr. Zygmunta Żywockiego, który w czasie walk 2 września 1939 roku skutecznie odpierał natarcia niemieckiej piechoty z 14 Dywizji Piechoty i czołgów z 1 Dywizji Pancernej.

 

W latach 2015 – 2016, jeden ze schronów (położony bezpośrednio przy ulicy) został kompleksowo odrestaurowany przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

 

Fot. Mariusz Grzyb, Muzeum Częstochowskie

do góry