Nawigacja

Aktualności

„Ogień pamięci”. Wykłady i prezentacje wystawy poświęconej 27 Pułkowi Piechoty w szkołach we Wręczycy Wielkiej i Truskolasach, 12 i 18 września 2018

12 września w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej oraz 18 września w Szkole Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, odbyły się wykłady poświęcone bitwie pod Truskolasami i Wręczycą Wielką, stoczonej 1 września 1939 roku przez I batalion 27 Pułku Piechoty mjr. Mariana Szulca. Wykłady, które wygłosił Adam Kurus, historyk katowickiego IPN, towarzyszyły prezentacjom wystawy plansz edukacyjnych poświęconych historii 27 Pułku Piechoty w latach 1918 – 1939. Przypomnijmy, plansze powstały z okazji 100. rocznicy utworzenia pułku i po raz pierwszy zaprezentowano je w czerwcu podczas VIII Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty w Częstochowie.

Wykłady i prezentacje wystawy w szkołach, odbyły się w ramach akcji „Ogień pamięci” będącej częścią projektu „Wręczyckie spotkania na stulecie Niepodległej”, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie WeWręczycy.

Organizatorzy: Stowarzyszenie WeWręczycy, Urząd Gminy Wręczyca Wielka, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

 

do góry