Nawigacja

Aktualności

Koncert „Śląsk a Niepodległa” – Czeski Cieszyn, 24 sierpnia 2018

  • Koncert „Śląsk a Niepodległa” .
    Koncert „Śląsk a Niepodległa”.

24 sierpnia 2018 r., o godz. 18.00, w Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie (ul. Ostravska 67) odbędzie się koncert „Śląsk a Niepodległa”. W repertuarze znajdą się piosenki opisujące życie i zwyczaje na Śląsku, dążenie Śląska do przyłączenia do Polski od czasów zaborów do 1922 r.,  a także współczesne piosenki nawiązujące do tych okresów historycznych. Data i miejsce koncertu nie są przypadkowe. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. w okolicach Piotrowic koło Karwiny padł sygnał do rozpoczęcia I Powstania Śląskiego, które trwało do 24 sierpnia 1919 r.

Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Dorota Barova, Grzegorz Płonka, Renata Przemyk, Jan Repka, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Justyna Święs, Patrycja Zarychta, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

Wydarzenia towarzyszące:

  • Wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej” upamiętniająca historię Powstań Śląskich i plebiscytu.
  • Wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.
  • Projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” – polskiego filmu fabularnego, pierwszej części tzw. „Tryptyku Śląskiego” Kazimierza Kutza, którego akcja rozgrywa się w czasie drugiego powstania śląskiego, w roku 1920 – Biblioteka Regionalna w Karwinie – 6 września 2018 r. godz. 17.00.
do góry