Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie bielskiego pomnika Polaków zamordowanych na Wołyniu

W środę, 11 lipca, w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu

Odsłonięcie bielskiego pomnika Polaków zamordowanych na Wołyniu

W środę, 11 lipca, w 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Bielska-Białej, powiatu bielskiego oraz województwa śląskiego, a także kresowiacy i mieszkańcy miasta. Uczestniczył w niej również dyrektor katowickiego oddziału IPN, dr Andrzej Sznajder.

Autorem pomnika, którego powstanie sfinansowała Rada Miejska Bielska-Białej, jest znany bielski artysta plastyk Jacek Grabowski. Odsłonięcia monumentu dokonali wiceprezydent miasta Waldemar Jędrusiński i prezes Stowarzyszenia Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich Stanisław Ferensowicz, a poświęcił go proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego ks. prałat Stanisław Wawrzyńczyk, który poprowadził także modlitwę za pomordowanych na terenie Wołynia i wschodniej Małopolski.

W rozmowie z portalem bielsko.biala.pl dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder podkreślił, że Rzeź Wołyńska to zupełnie nadzwyczajny rozdział w historii Kresów i Polski. - Ludobójstwo nie tylko porażające swoją skalą, bo mówimy o ok. 100 tys. dawnych, polskich mieszkańców Kresów, ale także porażające swoim okrucieństwem, metodami, którymi tego mordu się dopuszczono - powiedział.  Pytany w jaki sposób należy w przyszłości budować polsko-ukraińskie relacje wyjaśnił, że można to zrobić wyłącznie w jeden sposób: - Nie zapomnienie, nie przemilczanie, nie poświęcanie pamięci na ołtarzu zgody i współpracy, ale powiedzenie prawdy. Warunkiem przyszłej, dobrej współpracy i sąsiedztwa polsko-ukraińskiego, także w kontekście obecności w Unii Europejskiej, będzie prawda historyczna – dodał dyrektor katowickiego Oddziału IPN.

Bielski pomnik Ofiar Wołynia został wykonany z łupanego granitu. Ma kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 metrów. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona została okaleczona figura ukrzyżowanego Chrystusa. Na umieszczony został napis: "W hołdzie Polakom - ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia", a także słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane w 2001 roku we Lwowie: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”.

Zdjęcia: A. Kasprzykowski

do góry