Nawigacja

Aktualności

Wyjazd Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej do Zabrza, 4 czerwca 2018

4 czerwca 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie wyjazdowe Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej. Komisja działa w ramach Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Oddziale IPN w Katowicach.

Komisja przyjechała na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino, która mieści się w Zabrzu.

Na początku komisja spotkała się w Urzędzie Miasta Zabrze z Zastępcą Prezydenta Janem Pawluchem, gdzie omówiono system sporządzania kart ewidencyjnych grobów wojennych i upamiętnień, co miało na celu pomóc Miastu w usystematyzowaniu tematyki upamiętnień.

Tematem wiodącym wizyty komisji były „Kresowe i patriotyczne tradycje w Zabrzu”. Trasa prowadziła przez miejsca związane z wybitnymi postaciami, pochodzącymi z terenów Kresów Wschodnich. Były to:

  • cmentarz parafialny Zabrzu-Biskupicach, gdzie został pochowany zasłużony kresowianin, tarnopolanin, lotnik Dywizjonu 300 - Czesław Blicharski;
  • budynek z tablicą ku czci Łukasza Cieplińskiego, Prezesa IV Zarządu WiN znajdujący się przy ul. Wolności 279;
  • Klinika Pediatrii UM, przy ul. 3 Maja 13/15, w którym znajduje się tablica ku czci dyrektora placówki, wybitnego pediatry, prof. Artura Chwalibogowskiego, przed wojną docenta Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie;
  • kościół pw. św. Anny, przy ul. 3 Maja, przed którym odbyło spotkanie pod upamiętnieniem w formie Krzyża z tablicą pamiątkową oraz z ziemią z Katynia, z ks. Józefem Kusche, emerytowanym proboszczem. Następnie złożono wiązankę kwiatów i odmówiono modlitwę za poległych i pomordowanych na Wschodzie.

Na zakończenie wizyty w Szkole Podstawowej nr 3 w Zabrzu odbyła się uroczysta akademia słowno-muzyczna poświęcona m.in. bohaterstwu żołnierzy Wojska Polskiego w walce z Niemcami na Monte Cassino, przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły.

 


 

do góry