Nawigacja

Aktualności

Wyjazd Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej do Bielska-Białej, 29 maja 2018

29 maja 2018 r. odbyło się spotkanie wyjazdowe Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Bielsku-Białej. Komisja działa w ramach Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale IPN w Katowicach.

Komisja przyjechała na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 25 im. księdza Jana Twardowskiego, która mieści się w Bielsku-Białej.

Wcześniej komisja spotkała się w Urzędzie Miasta Bielska-Białej z Zastępcą Prezydenta Przemysławem Kamińskim, gdzie omówiono system finansowania grobów wojennych i upamiętnień przez różne podmioty i instytucje co miało na celu pomóc Miastu w realizacji nowych upamiętnień i remontów grobów wojennych m.in. dotyczyło to tablicy poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Węgierskiej Górce w 1939 r., a pochowanych na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Saperów w Bielsku-Białej.

Następnie w szkole podstawowej odbyła się uroczysta akademia słowno-muzyczna poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły. Po akademii komisja wraz delegacją szkolną ze sztandarem szkoły odwiedziła grób zbiorowy wojenny 36 żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Krasickiego składając kwiaty i zapalając znicze.

 

do góry