Nawigacja

Aktualności

Finał V edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” w Katowicach, 6 – 7 czerwca 2018

Wyniki – 1 miejsce: województwo mazowieckie, 2 miejsce: województwo świętokrzyskie, 3 miejsce: województwo śląskie

  • Fot. ŚCWiS.
    Fot. ŚCWiS.
  • Fot. ŚCWiS.
    Fot. ŚCWiS.

6 czerwca w miejscu symbolicznym, tj. Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, znajdującym się na terenie Kopalni „Wujek”, odbył się finał V edycji ogólnopolskiego konkursu Olimpiada Solidarności. Dwie dekady Historii.

Tego samego dnia wieczorem w Mieście Ogrodów, przed finalistami, gośćmi i mieszkańcami Katowic wystąpił z koncertem zespół Fish Emade - ambasador tegorocznej edycji Konkursu. 7 czerwca w Kinoteatrze Rialto, odbyła się gala wręczenia nagród dla laureatów, w której udział wzięli sponsorzy, partnerzy oraz patroni Olimpiady.

Konkurs jest trzy etapowy. Obejmuje historię lat 1970 – 1990. Skierowany jest do uczniów drugich klas liceum i trzecich technikum z całej Polski. Po Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, tegoroczny finał odbył się w Katowicach. W pięciu edycjach „Olimpiady Solidarności” wzięło udział ponad 15 tys. uczniów z całej Polski. Do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu zakwalifikowało się ponad 3 tysiące uczestników z 400 szkół Polski. W kwietniu 48 finalistów etapu wojewódzkiego wzięło udział w warsztatach studyjnych w Gdańsku, przygotowujących ich do egzaminu finałowego w Katowicach. 16 trzyosobowych drużyn rywalizowało ze sobą, biorąc udział w egzaminie ustnym i obronie publicznej prezentacji multimedialnej. Wynik zwycięskiej drużyny jest wypadkową punktacji uzyskanej z egzaminu ustnego, oceny prezentacji i obrony publicznej. Przebieg konkursu oceniało pięcioosobowe Jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera, dyrektora Oddziału IPN w Warszawie.

Tematy prezentacji finałowych:

  • 1. Polska na tle wybranych dwóch państw Układu Warszawskiego w latach 1970-1990 – próba porównania. Przedstaw rówieśnikom z państw spoza dawnej „żelaznej kurtyny” podobieństwa i różnice w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.
  • 2. Kim jestem? O dojrzewaniu świadomości politycznej i społecznej pokolenia wchodzącego w dorosłość w latach 1976- 1989.
  • 3. Kłamstwa propagandy peerelowskiej i ich odbiór społeczny w latach 1970 – 1989.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego i Wrocławskiego. Dodatkowo laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrodami pieniężnymi oraz publikacjami IPN zostali uhonorowani też nauczyciele, których podopieczni zostali laureatami. Do szkół, z których pochodzą nagrodzeni uczniowie, trafiły statuetki V edycji.

W tym roku organizatorami  wydarzwenia byli: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Partnerami zostali: NSZZ Solidarność, Instytut Pamięci Narodowej, Województwo Pomorskie.

do góry