Nawigacja

Aktualności

Krzysztof Korwin-Piotrowski zajął drugie miejsce podczas 13. edycji konkursu dla śląskich dziennikarzy Silesia Press – Katowice, 4 czerwca 2018

Reżyser otrzymał nagrodę za film dokumentalny „Kinderlager Pogrzebin", zrealizowany we współpracy z Oddziałem IPN w Katowicach

  • Drugie miejsce dla Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego podczas 13. edycji konkursu dla śląskich dziennikarzy Silesia Press.
    Drugie miejsce dla Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego podczas 13. edycji konkursu dla śląskich dziennikarzy Silesia Press.

4 czerwca 2018 r. w Katowicach odbyła się gala 13. edycji konkursu dla śląskich dziennikarzy Silesia Press. I miejsce Silesia Press: Agata Pustułka, Dziennik Zachodni: za cykl artykułów na temat kobiet chorych na genetycznego raka piersi.

Miejsce drugie ex aequo zajął Krzysztof Korwin- Piotrowski (TVP 3 Katowice) za film dokumentalny „Kinderlager Pogrzebin" oraz Dorota Stablik (Radio Katowice) – „Uwięziony umysł" oraz Magdalena Zagała (TVN Katowice) – „Uciekła od bezdomności“.

Film „Kinderlager Pogrzebin” zrealizowała TVP 3 Katowice, a koproducentami byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A. Premiera telewizyjna filmu miała miejsce na antenie TVP 3 Katowice 1 września 2017 r., a pokazy odbyły się dotąd między innymi w Katowicach, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju, Żorach i Gliwicach; kolejne planowane są w: Polsce, Niemczech i Kanadzie.

Obraz przedstawia wstrząsającą historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Jest to pierwszy dokument telewizyjny na temat „Polenlagrów”. „Polenlager 82 Pogrzebin” to jeden z kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności Polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 r. Głównymi bohaterkami filmu są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska z d. Kasprzyk, Anna Szafraniec z d. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla nieletnich w podraciborskim Pogrzebieniu. Przetrzymywano w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt. Dzieci zostały odebrane rodzicom wywiezionym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 r, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar czy losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach. Nowe światło na dzieje „Polenlagru Pogrzebin” rzuciły odnalezione niedawno dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Znaleziono je w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu.

W dokumencie wypowiadają się byli więźniowie i świadkowie oraz m.in. Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Sławomir Kulpa – dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, siostra Teresa Czekała – dyrektorka Domu Sióstr Salezjanek w Pogrzebieniu. Scenariusz napisali: Krzysztof Korwin-Piotrowski (reżyser) oraz Piotr Kuliś (również autor zdjęć). Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.

 

do góry