Nawigacja

Aktualności

VIII Zagłębiowski Marsz Rotmistrza Pileckiego – Sosnowiec, 13 maja 2018

Wydarzeniem towarzyszącym był monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.

  • Monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.
    Monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.

W 2018 r. obchodzimy 117. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji 13 maja 2018 r. w Sosnowcu odbył się VIII Zagłębiowski Marsz Rotmistrza Pileckiego. Wydarzenie zorganizowało biuro Ewy Malik, poseł na Sejm RP. Katowicki oddział IPN był współorganizatorem obchodów.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)

Walczył z bolszewikami w 1920 r. i kampanii wrześniowej w 1939 roku. W roku 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zorganizować opór. Zagrożony dekonspiracją ucieka z obozu. Jest uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Od 1945 roku walczy w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd decyzją gen. Władysława Andersa wraca do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachowuje bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany na śmierć. Przez długie lata w PRL postać Witolda Pileckiego, jego heroiczne czyny, podlegały ścisłej cenzurze. Dziś rotmistrz Pilecki wraca do świadomości narodowej.

Program:

  • godz. 15.00 Zbiórka przed Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu
  • godz. 15.15 Wymarsz do Katedry Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, ul. Kościelna 1
  • godz. 15.50 Złożenie kwiatów przed Tablicą Smoleńską
  • godz. 16.00 Msza św. w intencji Witolda Pileckiego oraz Żołnierzy Podziemia Zbrojnego po 1945 r.
  • godz. 18.00 Monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, reż. Sławomir Gaudyn (II Liceum Ogólnokształcące im. E. Plater w Sosnowcu, ul Parkowa 1).

Relacja Radia Katowice

do góry