Nawigacja

Aktualności

„Musimy być silne”. Znaczenie wiary Polek zesłanych do Związku Sowieckiego w latach II wojny światowej – Katowice, 19 kwietnia 2018

W ramach cyklu Przystanek Niepodległość odbędzie się promocja książki dr Joanny Pakuzy „Życie religijne wygnańców polskich w Związku Sowieckim w latach 1939–1945 na podstawie wspomnień”

Zapraszamy na nowy cykl historyczny „Przystanek Niepodległość”, który odbywać się będzie w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. H. Sławika. Spotkania, popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości, organizowane będą przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Pretekstem jest przypadająca w tym roku 100. rocznica tego wydarzenia. Cykl jest okazją do spotkania z historykami, badaczami przeszłości, specjalistami z rożnych dyscyplin naukowych, autorami książek naukowych i popularnonaukowych związanych z wydarzeniami I połowy XX wieku. Dwa razy w miesiącu gościmy różnych specjalistów z kraju i zagranicy, którzy przedstawiają nam tematykę niepodległości postrzeganą z wielu perspektyw historycznych. Prezentujemy też nowe konteksty i interpretacje.

Kolejne spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2018 r., o godz. 17.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro). W ramach spotkania odbędzie się promocja książki dr Joanny Pakuzy „Życie religijne wygnańców polskich w Związku Sowieckim w latach 1939-1945 na podstawie wspomnień“.

Bez wątpienia praca ważna, potrzebna i dobrze skonstruowana. Bardzo interesująco podkreślony jest w niej personalny, osobisty, jednostkowy, indywidualny i niepowtarzalny (tak wiele przywołanych cech z pełną świadomością, by dowartościować tę specyfikę) aspekt przeżyć religijnych, ale też ich wymiar wspólnotowy, społeczny. Szczególnego charakteru dodaje temu studium fakt, że Autorka, jako teolog, opatrzyła analizowane teksty wspomnień refleksją teologiczną, starając się wyeksponować ich głębszy sens. Studium łączy w sobie zarówno informacje historyczne, interesujące teksty wspomnień wygnańców, jak i duchowy namysł nad całością badanej literatury źródłowej.

Z recenzji prof. Jana Wiesława Wysockiego.

Wydawcą książki jest Fundacja Centrum Badań nad Historią Kościoła. 

Wstęp wolny!

do góry