Nawigacja

Aktualności

Promocja książki towarzyszącej wystawie „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922 – 1939” – Tarnowskie Góry, 16 marca 2018

16 marca (piątek) 2018 r. w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) odbyła się promocja książki towarzyszącej wystawie „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922 – 1939”. Honorowy patronat nad ekspozycją objęli Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech i Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Krzysztof Justyński. Wydarzenie jest kolejnym spotkaniem zorganizowanym przez tarnogórskie Muzeum w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieczór promocyjny z udziałem autorów książki, dr. Krzysztofa Gwoździa (Muzeum w Tarnowskich Górach) i Zbigniewa Gołasza (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach), prowadził dr hab. Grzegorz Bębnik (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach).

Podział Górnego Śląska w 1922 r. pomiędzy Polskę a Niemcy spowodował konieczność określenia zasad funkcjonowania służb bezpieczeństwa publicznego na inkorporowanym przez II Rzeczpospolitą obszarze. Ten zaś na mocy ustawy sejmowej z 15 lipca 1920 r. posiadał szeroką autonomię. W wyniku ścierania się różnych koncepcji ostatecznie ustalono, że województwo śląskie będzie posiadało własną formację porządkową wzorowaną na Policji Państwowej. Policja Województwa Śląskiego została utworzona rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z 17 czerwca 1922 r. Podlegała bezpośrednio jemu oraz Sejmowi Śląskiemu i była utrzymywana ze środków Skarbu Śląskiego. Na jej czele stał Główny Komendant. Gros kadry stanowili wówczas powstańcy śląscy oraz dawni funkcjonariusze Policji Górnego Śląska, Żandarmerii Górnego Śląska i Żandarmerii Krajowej Śląska Cieszyńskiego, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie.

Była to formacja doskonale wyszkolona i uzbrojona, stosująca w pracy najnowocześniejsze metody śledcze. Przez 17 lat śląscy policjanci pełnili ofiarnie służbę stojąc na straży porządku publicznego, strzegli granic i zwalczali dywersję. W 1939 r. wzięli udział w walkach granicznych, by następnie, zgodnie z rozkazem ewakuować się na wschód. Korpus śląskiej policji liczył w tym momencie ponad 3 tys. ludzi. Większość z nich niestety dostała się w ręce Sowietów. Szacuje się, że straty osobowe śląskiej policji poniesione w wyniku wojny wyniosły przeszło 70 proc. stanu. Większość zginęła w wyniku zbrodni katyńskiej. Zostali rozstrzelani przez Sowietów m.in. w Kalininie (obecnie Twer).

Dzieje formacji, aż do tragicznego finału, przybliża wystawa zorganizowana przez Muzeum w Tarnowskich Górach, przy współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 w Katowicach „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922-1939“.

Wystawa będzie prezentowana do 19 maja 2018 r.

Serdecznie zapraszamy!

do góry