Nawigacja

Aktualności

Monodram „Inka. Rzecz o Danucie Siedzikównie“ – Katowice, 22 marca 2018

Przedstawienie powstało dzięki Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Podczas IV Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim w październiku 2016 roku odbył się premierowy pokaz spektaklu. W listopadzie 2016 „INKA“ została wystawiona w Wilnie i w Trokach podczas III Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli „MONOWschód“ organizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie. W lutym 2017 w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Teatrze Kamienica miała miejsce warszawska premiera sztuki.

W kwietniu 2017 spektakl został zaprezentowany w Lublinie podczas festiwalu RETROSPEKTYWA.

Ponadto dwukrotnie /z racji dużego zainteresowania społeczności/ został zagrany w Szczucinie z inicjatywy miejscowego Domu Kultury.

Spektakl każdorazowo wzbudzał silne wzruszenia u publiczności, trzymając w emocjonalnym napięciu i powodując historiozoficzną zadumę.

Rzecz dzieje się w więziennej celi podczas aresztowania aż do momentu zgładzenia tytułowej bohaterki. To historia życia i śmierci nastoletniej dziewczyny, żołnierza AK, żołnierza wyklętego.

Inka – młoda dziewczyna pełna marzeń i planów na dorosłe życie mierzy się z okrutną wojenną i powojenną rzeczywistością.

Wychowana w duchu patriotycznym, w głębokiej wierze staje przed wyborem wierności wpojonym wartościom a pragnieniem życia.

Losy najbliższych, swój własny los, swój strach przed śmiercią konfrontuje z boską sprawiedliwością i romantycznym mitem pięknej, chwalebnej romantycznym oddawaniem życia za ojczyznę.

Osamotniona bohaterka rozmawia z przeszłością - znajdującymi się na wolnościami siostrami, wadzi się z Bogiem, zderza wizję godnej śmierci znanej z literatury z samotną śmiercią w komunistycznej celi. Próbuje przyjąć przeznaczenie, odnaleźć w nim sens, przekonać samą siebie do słuszności podejmowanych wyborów i postaw.

To nie tylko lekcja historii i biografia Danuty Siedzikówny. To refleksja nad cierpieniem, zdradą i dochowaniem wierności, nad odwagą i lękiem. To pochylenie się nad młodym Człowiekiem, który ocala swe człowieczeństwo w nieludzkim świecie.

scenariusz i reżyseria: Milena Tejkowska

obsada: Justyna Piechota / wcześniej Jagoda Rall/

muzyka: Jacek Chrobak

Czas trwania spektaklu: ok. 60 minut.

Spektakl zorganizowany przy współudziale Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 

22 marca 2018 r.,  godz. 10.00, w Teatrze Korez w Katowicach (pl. Sejmu Sląskiego 2).

Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży szkolnej i ma charakter zamknięty.

 

 

do góry