Nawigacja

Aktualności

Rozstrzygnięcie III Wojewódzkiego Konkursu na Prezentację Multimedialną „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” – Zabrze, 5 marca 2018

  • III Wojewódzki Konkurs na Prezentację Multimedialną „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.
    III Wojewódzki Konkurs na Prezentację Multimedialną „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.
  • Fot. Strona internetowa jadwigawisniewska.pl
    Fot. Strona internetowa jadwigawisniewska.pl

W poniedziałek, 5 marca 2018 r., w Kopalni Guido w Zabrzu odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono laureatów III Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie" organizowanego przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. W ciągu trzech edycji do biura poselskiego napłynęło 696 prac, w tym 268 w tym roku. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Oddziału IPN w Katowicach.

W uroczystości wzięli udział Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Wojciech Szarama, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Zastępca Prezydenta Zabrza Jan Pawluch, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz licznie zgromadzona młodzież zabrzańskich szkół wraz z nauczycielami oraz laureaci Konkursu.

Prace konkursowe pokazały niezwykłą dojrzałość i wrażliwość uczestników, angażując często całe rodziny i kolegów z klasy, na co zwrócił uwagę przewodniczący Komisji Konkursowej Rafał Piotrowski. Po raz pierwszy wśród propozycji znalazł się utwór muzyczny pt. „Skazani za patriotyzm”. Autorem muzyki i tekstu jest Klaudiusz Gromnica, uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu, który wykonał swój utwór podczas gali. Zaprezentowano także wybrane prace wyróżnionych uczniów.

- Każda z prac jest inna, wyjątkowa.  W sposób absolutnie niekonwencjonalny pokazujecie losy Wyklętych Bohaterów, docierając często do niepublikowanych dotąd źródeł. Jesteście Młodzi Przyjaciele Strażnikami Pamięci o tragicznych losach Wyklętych Bohaterów! – tak o tegorocznych laureatach mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Zwycięzcy w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych pojadą do Brukseli na zaproszenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej.

Przy współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach uroczystość uświetnił monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, w reżyserii Sławomira Gaudyna. Spektakl jest wyjątkową lekcją historii, bowiem jego scenariusz opiera się na nieznanych szerzej dokumentach i materiałach archiwalnych z procesu Rotmistrza Pileckiego, ale także jego listów, poezji i wypowiedzi.

Patronat medialny: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Radio Fiat, Niedziela, Czestochowskie24.pl.

Fotorelacja

Wyniki konkursu

 

do góry