Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z dr Moniką Komaniecką-Łyp „Kuria krakowska pod obserwacją i na podsłuchu“ – Częstochowa, 15 marca 2018

15 marca 2018 r., w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71), odbyło się spotkanie pt.: „Kuria krakowska pod obserwacją i na podsłuchu“ w ramach cyklu „Częstochowskie spotkania historyczno-archiwalne",  z udziałem dr Moniki Komanieckiej-Łyp z Oddziału IPN w Krakowie. Dyskusję prowadził Bartosz Kapuściak (IPN Katowice). Spotkanie podzielone było na dwie części – w pierwszej dr Monika Komaniecka-Łyp, z Oddziału IPN w Krakowie, zaprezentowała metody i sposoby inwigilacji za pomocą środków technicznych, a w drugiej była mowa o inwigilacji Kurii krakowskiej w czasach kard. Karola Wojtyły.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Dr Monika Komaniecka-Łyp (ur. 1975 r.) – historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół aparatu bezpieczeństwa PRL, historii dyplomacji oraz historii najnowszej Polski. Zajmuje się badaniami nad działalnością pionów techniczno-operacyjnych Służby Bezpieczeństwa, funkcjonowaniem ewidencji i archiwum SB, inwigilacją struktur „Solidarności” oraz historią placówek dyplomatycznych Francji w Polsce, szczególnie Konsulatu francuskiego w Krakowie.

Autorka m.in. monografii „Pod obserwacją i na podsłuchu. Rzeczowe środki pracy operacyjnej aparatu bezpieczeństwa w województwie krakowskim w latach 1945–1990“ (2014), albumu (z Robertem Ciupą) „Szpiegowski arsenał bezpieki. Obserwacja, technika operacyjna, kontrola korespondencji jako środki pracy Służby Bezpieczeństwa PRL“ (2011) oraz edytorka dwóch tomów normatywów aparatu bezpieczeństwa: „Instrukcje pracy pionów pomocniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa (1945–1989)“ (2010) oraz „Ewidencja i archiwum organów bezpieczeństwa PRL. Zbiór normatywów“, który ukaże się za dwa miesiące.

Wstęp wolny!

do góry