Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Katowice, 1-2 marca 2018

W programie m.in. monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego „O wolną Polskę”

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz ósmy jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  odbyły się 1 marca 2018 r.  w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, pl. Ks. Emila Szramka 1. W programie: koncert pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego, Apel Pamięci.

O godz. 18.00 Monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, reż. Sławomir Gaudyn (Studio Koncertowe Radia Katowice, ul. Ligonia 29).

Obchody zostały zorganizowane przez: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Katowice, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice.  Współpraca: Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady” oraz 34 Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

Patronat medialny: TVP 3 Katowice, „Gość Niedzielny”, Radio eM.

2 marca 2018 r., o godz. 12.00, w sali koncertowej w Katowicach, przy pl. Sejmu Śląskiego odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę”.  

Na plakacie ryngraf odnaleziony przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w listopadzie 2017 r. podczas prac poszukiwawczych w dawnym majątku Scharfenberg, koło Dworzyska (fot. A. Kondracki).

 

do góry