Nawigacja

Aktualności

Prelekcja dr. Gawła Strządały „Władysław Gizbert-Studnicki. Zapomniany ojciec polskiej niepodległości“ – Katowice, 19 stycznia 2018

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na cykl spotkań „Przystanek Niepodległość“

Zapraszamy na nowy cykl historyczny „Przystanek Niepodległość“, który odbywać się będzie w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika. Spotkania, popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 roku przez Polskę niepodległości, organizowane będą przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Pretekstem jest przypadająca w tym roku 100. rocznica tego wydarzenia. Cykl stanie się okazją do spotkania z historykami, badaczami przeszłości, specjalistami z rożnych dyscyplin naukowych, autorami książek naukowych i popularnonaukowych związanych z wydarzeniami I połowy XX wieku. Dwa razy w miesiącu będziemy gościć w Przystanku Historia rożnych specjalistów z kraju i zagranicy, którzy przedstawią nam tematykę niepodległości postrzeganą z wielu perspektyw historycznych. Zaprezentujemy też nowe konteksty i interpretacje.

Pierwsze spotkanie odbyło się 19 stycznia 2018 r., o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro). Prelekcję pt.: „Władysław Gizbert-Studnicki. Zapomniany ojciec polskiej niepodległości“ wygłosił dr Gaweł Strządała.

Władysław Gizbert-Studnicki, wybitny polski polityk niepodległościowy. Uważany za jednego z pomysłodawców Aktu 5 Listopada (1916 r.), proklamującego w imieniu monarchów Państw Centralnych utworzenie państwa polskiego. Akt 5 Listopada rozpoczął licytację walczących stron w czasie I wojny światowej, dotyczącą odbudowy państwa polskiego.  Jeden z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polityków II RP, wspierających politykę Józefa Piłsudskiego.

Dr Gaweł Strządała, doktor nauk politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, adiunkt Uniwersytetu Opolskiego w latach 2010-2013, obecnie członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Autor książki „Niemcy w myśli Władysława Studnickiego“ (Opole 2011).

Wstęp wolny!

do góry