Nawigacja

Aktualności

Premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w 70. rocznicę zamordowania majora Henryka Flamego ps. „Bartek“ – Czechowice-Dziedzice, 1 grudnia 2017

W Czechowicach-Dziedzicach odbył się premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka o żołnierzach ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego „Bartka”

1 grudnia 2017 r. w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka, zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Przed projekcją dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, przedstawiciele władz lokalnych oraz kombatanci złożyli kwiaty na grobie kpt. Henryka Flamego „Bartka” oraz pod budynkiem w Zabrzegu, gdzie został zamordowany. Wydarzenie odbyło się w 70. rocznicę śmierci mjr. Henryka Flamego ps. „Bartek“, który 1 grudnia 1947 r. został zastrzelony przez milicjanta Rudolfa Dadaka w Zabrzegu.

„Więzy krwi” to najnowszy film dokumentalny Dariusza Walusiaka. Jest to opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

20 lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z partyzantami walczącymi z komunistycznym reżimem na terenie Śląska Cieszyńskiego. Poznałem wówczas Antoniego Bieguna „Sztubaka”, dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”. Wtedy też usłyszałem o podstępnym wymordowaniu ponad 100 żołnierzy NSZ. Teraz, po latach, kiedy dysponujemy dokumentami UB i wydobywamy z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy, powróciłem do tematu. Przekonałem się, że nadal wielu ludzi stara się usilnie odnaleźć swoich krewnych, których zupełnie nie znali. To właśnie więzy krwi nie pozwalają im o nich zapomnieć – przyznaje autor dokumentu Dariusz Walusiak.

W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” z listopada 2013 r., podczas której w pobliżu szczytu Błatniej w Beskidzie Śląskim odnaleziono szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”. W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”. Rozmawiał ze Stanisławem Jankowskim, publicystą, który jako jeden z pierwszych po zapoznaniu się z dokumentami UB pisał o wymordowaniu partyzantów NSZ. Byli młodzi. Nie pogodzili się z komunistycznym bezprawiem. Poszli w góry, by z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę. Za miłość do ojczyzny żołnierze „Bartka” płacili swoją krwią.

Dokument został przygotowany przez: DAW PRODUCTION, Instytut Pamięci Narodowej.
Zdjęcia: Michał Bożek, Adam Szklarek
Zdjęcia archiwalne: Roman Piotrowski, Dariusz Walusiak
Montaż: Marcin Dulemba
Udźwiękowienie: Aleksander Wilk
Kierownik produkcji: Beata Popławska-Walusiak
Scenariusz i reżyseria: Dariusz Walusiak

70. rocznica zamordowania mjr. Henryka Flamego ps. „Bartek“ – Czechowice-Dziedzice, 2 grudnia 2017

do góry