Nawigacja

Aktualności

Wyjazd uczestników projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina“ do Braszowa (Rumunia), 6-9 listopada 2017

W dniach od 6 do 9 listopada 2017 r. w Braszowie w Rumunii odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina“. W przedsięwzięciu, którego inicjatorem był dyrektor Muzeum Miasta Braszow, Nicolae Pepene, brały udział zespoły z Albanii, Bułgarii, Polski, Rumunii i Węgier, z miast które w przeszłości nosiły nazwę na cześć tyrana. Przypomnijmy, że w Polsce miano to nadano w latach 1953-1956 Katowicom. Polskę w projekcie reprezentowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Organizatorzy zadbali o bogaty program wizyty, który nie koncentrował się stricte tylko na mieście Stalina. Postarali się również o przybliżenie uczestnikom trudnej historii Rumunii w XX w. Pierwszego dnia pobytu zwiedzili oni Dom Ludowy – czyli wybudowany u schyłku rządów Nicolae Ceaușescu budynek parlamentu w Bukareszcie, będący największym gmachem administracyjnym w Europie (830 tysięcy m²). Pod jego budowę tyran kazał wyburzyć blisko 7 km² historycznej zabudowy miasta i wysiedlić 40 tys. ludzi. Następnie miała miejsce wizyta w Forcie 13 Jilava czyli w dawnych koszarach artylerii, a w latach komunizmu ciężkim więzieniu, gdzie wytracono rumuńskie elity. W miejscu tym więziono również i stracono w 1946 r. gen. Iona Antoneescu, sprawującego autorytarne rządy premiera Rumunii w latach 1940-1944, kolaborującego podczas II wojny światowej z Niemcami. W chwili obecnej Fort 13 znajduje się na terenie zakładu karnego. Prowadzone są w nim zajęcia edukacyjne oraz eksponowana jest wystawa dotycząca historii tego miejsca. Kolejnym etapem była rezydencja królewska Cotroceni, położona w Bukareszcie, zbudowana na terenie monastyru. Znajdująca się na dziedzińcu cerkiew, została w latach 80. XX w. zniszczona na polecenie Nicolae Ceaușescu. W ostatnich latach została odbudowana.

W dniu 8 listopada, po zwiedzaniu Braszowa, delegacje poszczególnych krajów uczestniczących w projekcie, wzięły udział w wernisażu wystawy przedstawiającej historię poszczególnych miast w czasach kiedy nosiły one imię Stalina (Dunaujvaros, Katowice, Korczowa, Warna). Imponująca ekspozycja została zbudowana w wyniku projektu, co też było jednym z jego założeń. Większość prezentowanych artefaktów oraz relacji zostało pozyskanych od mieszkańców miast Stalina. Autorami polskiego fragmentu ekspozycji, dotyczącego Stalinogrodu, są Aleksandra Korol-Chudy oraz Ryszard Mozgol z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Osobna, rozbudowana część była poświęcona samemu miastu Braszow. Organizatorów należy pochwalić za wyśmienitą organizację i profesjonalne przygotowanie ekspozycji – kapitalną aranżację plastyczną, umiejętne wykorzystanie multimediów i wysoki poziom merytoryczny ekspozycji. Po wernisażu odbyła się uroczysta kolacja z udziałem uczestników projektu i gospodarzy.

do góry