Nawigacja

Aktualności

Rozstrzygnięcie III Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni” – Oświęcim, 9 listopada 2017

W czwartek, 9 listopada 2017 r., w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala niepodległościowa, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i miejscowy Młodzieżowy Dom Kultury. W trakcie tego spotkania ogłoszono wyniki III Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni” i wręczono nagrody najlepszym jego uczestnikom.

Konkurs zorganizowany został przez oświęcimskie Starostwo Powiatowe i miejscowy Młodzieżowy Dom Kultury przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej oraz podbeskidzkiej i małopolskiej „Solidarności”. Finałowe spotkanie odbyło się 26 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Wzięło w nim udział 29 licealistów z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych z Kęt, Brzeszcz i Oświęcimia. Wszystkie pytania, przygotowane przez Artura Kasprzykowskiego z katowickiego oddziału IPN, dotyczyły najnowszej historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem burzliwych dziejów „Solidarności” w latach 1980-1989. Konkurs wygrała Małgorzata Noworyta, maturzystka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, która przygotowywała się do konkursu pod okiem historyka z tej szkoły, Beaty Janusik-Księżarczyk. Drugie miejsce zajęła Dagmara Kierpiec z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. Trzecią lokatą może się poszczycić Piotr Czerwiński z Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu.

Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowały katowicki i krakowski oddziały IPN, małopolska i podbeskidzka „Solidarność” oraz organizacja związkowa „Solidarności i zarząd spółki Synthos w Oświęcimiu.

Filmowa relacja z konkursu

 

do góry