Nawigacja

Aktualności

Spotkanie wyjazdowe Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Będzinie, 24 października 2017

24 października 2017 r.  odbyło się spotkanie wyjazdowe Komisji ds. Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej. Komisja działa w ramach Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale IPN w Katowicach.

Tym razem Komisja odwiedziła Parafię Nawiedzenia NMP w Będzinie. Na jej terenie znajduje się jedno z 13 zlokalizowanych na terenie Polski Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą odprawił ks. proboszcz Zygmunt Skipirzepa. Następnie o losach Polaków-Sybiraków od czasu rozbiorów aż do odzyskania pełnej niepodległości w 1989 r. opowiedział płk. Stanisław Kiewro - przewodniczący Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków. W interesujący wykład historyczny umiejętnie wplótł wątki autobiograficzne- p. Stanisław Kiewro jako 4-latek wraz z rodzicami został deportowany w głąb ZSRR na tereny dzisiejszego Kazachstanu. Następnie głos zabrał Jan Kwaśniewicz z pionu Upamiętniania Walk i Męczeństwa, działającego w ramach katowickiego oddziału IPN. W swoim wystąpieniu krótko omówił ustawowe zadania swojego biura i zachęcił uczestników do odwiedzania miejsc pamięci narodowej. Po zakończeniu pierwszej części uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów pod  miejscem pamięci, którego centralnym elementem jest krzyż katyński z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie izby pamięci, które znajduje się na terenie parafii.

***
Miejsce, w którym wybudowano kościół ma charakter symboliczny. To tu znajdował się  punkt zborny dla osób zsyłanych na Sybir. Stąd prawdopodobnie też nazwa dzielnicy- Syberka. Zbudowane tu Sanktuarium Golgoty Wschodu było pierwszym takim w Polsce. Do jego powstania przyczynił się ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, który apelował, aby budujący się kościół stał się pomnikiem polskiej martyrologii na Wschodzie. ". Do martyrologii Wschodu nawiązuje cały wystrój świątyni. Droga krzyżowa, freski na ścianach oraz Izba Pamięci, w której zebrano szereg materiałów upamiętniających losy deportowanych.

 

do góry