Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu dokumentalnego „Dziewczyna z klepsydry” – Katowice, 17 października 2017

W Przystanku Historia IPN w Katowicach odbyło się spotkanie z bohaterką filmu Teresą Baranowską.

17 października 2017 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika odbył sie pokaz filmu dokumentalnego Ewy Kozik i Wojciecha Sarnowicza „Dziewczyna z klepsydry” oraz spotkanie z bohaterką filmu – Teresą Baranowską. Dokument opowiada historię niezwykłej kobiety, polonistki, działaczki „Solidarności”, członkini Konfederacji Polski Niepodległej oraz współredaktorki niezależnego pisma „Wolność”.  Jego premiera odbyła się w katowickim kinie „Światowid” w maju 2017 r.

Teresa Baranowska została internowana pod koniec 1981 r. Po zwolnieniu w połowie 1982 r. kolportowała wydawnictwa podziemne, organizowała pomoc dla represjonowanych i ich rodzin. Przez piętnaście lat była dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Od zawsze marzyła o byciu wolnym i zamieszkaniu w Bieszczadach.

Za produkcję filmu odpowiada TVP 3 Katowice (współpraca Stowarzyszenia Pokolenie). Organizatorzy spotkania: katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Organizacja Oddziałowa NSZZ  Solidarność IPN KŚZpNP Oddział Katowice.

do góry