Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” w Raciborzu, 13 października 2017

13 października 2017 r. w sali widowiskowej RCK RDK w Raciborzu, przy ul. Chopina 21, odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin". W spotkaniu wzięli udział: bohaterki filmu -Halina Skalbmierska zd. Kasprzyk, Anna Szafraniec zd. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, autorzy dokumentu - Krzysztof Korwin-Piotrowski oraz Piotr Kuliś, Beno Benczew, konsultant historyczny filmu, a także młodzi aktorzy z Raciborskiego Centrum Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury.

W filmie wystąpili m.in.: młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, grupy dzieci i młodzieży działające przy Raciborskim Centrum Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, Teatr Wodzisławskiej Ulicy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu i Stowarzyszenie GRH “Powstaniec Śląski” – Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna z Wodzisława Śląskiego.

Film opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska zd. Kasprzyk, Anna Szafraniec zd. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu. Historia skupia się na tym momencie historii obozu, kiedy to Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na Kinderlager, obóz dla dzieci.

Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu i zostały odnalezione przypadkowo w trakcie remontu.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 roku. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 roku. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 roku, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

Scenariusz napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski, który również wyreżyserował obraz oraz Piotr Kuliś. Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew (IPN Katowice).

Film zrealizowała TVP 3 Katowice oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 

do góry