Nawigacja

Aktualności

Wykład Marka Łukasika „40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności" – Bielsko-Biała, 26 czerwca 2017

  • Na zdjęciu: „Czarny marsz” w Krakowie (od lewej): Mirosław Swatek, Jerzy Geresz, Jan Jarosz, Paweł Bąkowski, Mirosław Chojecki, 15 maja 1977.
    Na zdjęciu: „Czarny marsz” w Krakowie (od lewej): Mirosław Swatek, Jerzy Geresz, Jan Jarosz, Paweł Bąkowski, Mirosław Chojecki, 15 maja 1977.

7 maja 1977 r. na ulicy Szewskiej w Krakowie zginął Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka dni po jego śmierci powstał Studencki Komitet Solidarności, którego celem było utworzenie autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Tworzący go młodzi ludzie przyjęli na siebie ciężar działalności antykomunistycznej. Wkrótce ich śladem poszli studenci z kilku innych miast w Polsce.

W 2017 r. przypada 40. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki (który jako ostatnia osoba widział żyjącego jeszcze S. Pyjasa) oraz powstania SKS. W ramach tegorocznych obchodów 26 czerwca 2017 r., o godz. 17.00, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (ul. Słowackiego 17a) w ramach cyklu „Bielskie spotkania z historią najnowszą” odbył się wykład Marka Łukasika (IPN Katowice).

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą edukacyjną "Oddychać swobodnie. Studencki Komitet Solidarności w Krakowie (1977-1980)", przygotowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie:

Link do strony

Wstęp wolny!

do góry