Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski – Katowice, 20 czerwca 2017

Uczestnicy uroczystości otrzymali replikę oznaki upamiętniającej 95. rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej, przygotowaną przez IPN.

20 czerwca 2017 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach została odsłonięta tablica upamiętniająca 95. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski. To inicjatywa Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego oraz dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Tablica upamiętnia zbiorowy wysiłek Ślązaków (w szczególności śląskich rodzin) na rzecz powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Uczestnicy uroczystości otrzymali replikę oznaki upamiętniającej 95. rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej, przygotowaną przez IPN. W uroczystości wzięli udział:  podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz przedstawiciele władz, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie, dyrektorzy muzeów.

„Pamięci powstańców śląskich oraz działaczy narodowościowych, którzy swą pracą i ofiarą krwi przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Macierzy oraz śląskich rodzin, które przez pokolenia – pomimo germanizacji – zachowały polską kulturę, tradycję, język i miłość do Ojczyzny – Polski. Z nich wyszli dzielni patrioci i bohaterowie, którzy wywalczyli przez wieki oczekiwane połączenie z Ojczyzną” – napisano na tablicy odsłoniętej we wtorek w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

List do uczestników uroczystości przysłał prezes IPN dr Jarosław Szarek. Pismo odczytał dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder. „Inicjatywa uczczenia wybitnych działaczy na rzecz polskości Śląska jest szczególnie ważna nie tylko dla IPN, ale dla całej społeczności regionu, którego związki z Polską zostały okupione wielką ofiarą” – napisał prezes Instytutu. Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Goście zwiedzili gmach urzędu.  Pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego złożono kwiaty.

W dniu 20 czerwca 1922 r. w Katowicach odbyła się główna uroczystość objęcia Górnego Śląska przez administrację polską. Wydarzenie to wieńczyło kilkuletni okres zmagań dyplomatycznych i militarnych o sporny region, w których stronami były odrodzona Polska i pokonane w I wojnie światowej Niemcy. W ten sposób ziściło się marzenie wielu Ślązaków. Ich poświęcenie w powstaniach 1919, 1920 i 1921 r. oraz zaangażowanie w akcji plebiscytowej, której kulminacją był sam plebiscyt przeprowadzony 20 marca 1921 r., przyniosło skutki. Oczywiście nie miałoby to miejsca bez wsparcia ze strony władz i społeczeństwa polskiego. Sukces, jakim niewątpliwie była inkorporacja regionu, wywołał entuzjazm społeczeństwa polskiego.

do góry