Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim (1939-1945). Z prywatnego archiwum Ihara Melnikau” – Katowice, 12 czerwca do 31 lipca 2017

Wystawa prezentowana była w katowickim Przystanku Historia IPN.

  • Z białoruskiej perspektywy - spotkanie z dr. Iharem Melnikauem
    Z białoruskiej perspektywy - spotkanie z dr. Iharem Melnikauem.

22 czerwca 2017 r. w ramach „Czwartku z historią”, o godz. 17.00, odbyło się spotkanie z Iharem Melnikauem, autorem wystawy „Białorusini w Wojsku Polskim (1939-1945). Z prywatnego archiwum Ihara Melnikau” oraz książek „Żołnierze z Białorusi w 2 Korpusie i 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej” i „Odyseja Poleszuka. Wspomnienia żołnierza 2 Korpusu z Białorusi, Pawła Niczyporuka”. Prowadzenie - Zbigniew Gołasz (IPN Katowice).

Międzywojenna Rzeczpospolita była państwem wielonarodowościowym. Obowiązek służby wojskowej obejmował jej wszystkich obywateli, bez względu na pochodzenie etniczne. Podczas działań prowadzonych w latach II wojny światowej przedstawiciele mniejszości walczyli w szeregach Wojska Polskiego, zarówno podczas wojny obronnej, jak i w formacjach tworzonych na Wschodzie i Zachodzie. Wystawa białoruskiego historyka dr. Ihara Melnikaua porusza problem służby w formacjach polskich obywateli pochodzenia białoruskiego. Wystawa „Białorusini w Wojsku Polskim (1939-1945). Z prywatnego archiwum Ihara Melnikau” powstała z inicjatywy Ambasady RP na Białorusi.

Ihar Melnikau, ur. w 1980 r. w Bobrujsku. Doktor historii. Absolwent Wydziału Historycznego  Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor portalu historycznego www.istpravda.ru/bel. Jest autorem przeszło stu  artykułów naukowych i publicystycznych. Napisał siedem książek., w tym: „Zachodniobiałoruska Atlantyda", „Granica obok Zasławia 1921-1941", „Zapomniani Bohaterowie" i „Odyseja Poleszuka".

Wystawa prezentowana była w Przystanku Historia od 12 czerwca do 31 lipca b.r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. 

Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach,

ul. św. Jana 10, III piętro

Wstęp wolny!

do góry