Nawigacja

Aktualności

Polska czy Niemcy? O Górnym Śląsku w czasie plebiscytu i powstań śląskich – Zabrze, 8 czerwca 2017

Przekonałem się, że powstania śląskie były zupełnie niepodobne do wielkich i romantycznych polskich zrywów – napisał redaktor Józef Krzyk, autor książek „Spacerownik powstańczy” oraz „Papierowa wojna. Powstania śląskie 1919-1921″. Był on gościem „Spotkania z historią” w Czytelni Ogólnej MBP w Zabrzu w czwartek – 8 czerwca br. – o godz. 17.00.

Było to już ostatnie przed wakacjami spotkanie dyskusyjne w cyklu organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z red. Józefem Krzykiem rozmawiał  Zbigniew Gołasz – historyk z Oddziału  IPN w Katowicach.

Przekonałem się, że powstania śląskie były zupełnie niepodobne do wielkich i romantycznych polskich zrywów. Równie często co po działa i karabiny ich uczestnicy sięgali po pióra i pędzle, by za pomocą plakatów propagandowych oraz tekstów toczyć „papierową wojnę” o serca i umysły Górnoślązaków. […] Wciąż wielu rzeczy o powstaniach nie wiemy. O kilku kwestiach spróbowałem opowiedzieć.  – Józef Krzyk.

 Uczestnicy spotkania otrzymali oznaki (repliki) wybite z okazji Dnia Objęcia Górnego Śląska przez RP.

Zapraszamy – wstęp wolny!

do góry