Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb śp. Tadeusza Jedynaka – Żory, 3 czerwca 2017

W środę 31 maja 2017 r. po ciężkiej chorobie odszedł Tadeusz Jedynak, sygnatariusz porozumienia jastrzębskiego z 3 września 1980 r., znany działacz śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” i członek władz krajowych związku, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 16 kwietnia 1949 r. w Niesadnej koło Garwolina.

W niezależną działalność zaangażował się w sierpniu 1980 r., uczestnicząc w strajku w KWK „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdroju. Jako wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego przy tej kopalni był jednym z sygnatariuszy porozumienia jastrzębskiego z 3 września 1980 r. Od września 1980 r. zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność’. Był m.in. wiceprzewodniczącym Międzyzakładowej Komisji Robotniczej – Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Jastrzębiu Zdroju, następnie wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Śląska i Zagłębia, członkiem Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, zasiadał także we władzach krajowych związku – Prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej, następnie Komisji Krajowej „Solidarności”.

W stanie wojennym internowany. Od czerwca 1983 r. pozostawał w ukryciu, stając na czele podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” jako jej przewodniczący, jednocześnie był członkiem Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej związku. Aresztowany w czerwcu 1985 r. w Warszawie, we wrześniu 1986 r. został zwolniony na mocy amnestii, a następnie wszedł w skład jawnej Tymczasowej Rady NSZZ „Solidarność”, miesiąc później został członkiem Tymczasowej Rady NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W lipcu 1988 r. wyjechał do Australii na zaproszenie tamtejszej Polonii, ale na wieść o wybuchu w sierpniu strajków w kopalniach jastrzębskich powrócił do kraju. Przedostał się na teren KWK „Manifest Lipcowy” i wziął udział w proteście. W 1989 r. był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.

W wolnej Polsce aktywnie angażował się w działalność społeczną i polityczną, m.in. w 1990 r. był delegatem na II Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, gdzie został wybrany członkiem Komisji Krajowej związku, w 1991 r. zasiadał w jej prezydium. Dwukrotnie, w latach 1991–1993 i 1993–1997 był posłem na Sejm.

W 1988 r. prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował zaś Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2016 r. odznaczony został także Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pogrzeb śp. Tadeusza Jedynaka odbył się w sobotę, 3 czerwca na Cmentarzu Parafialnym w Żorach przy ul. Smutnej. Msza św., o godz. 11.00, w Kościele Brata Alberta w Żorach (ul. Jodłowa 12). W uroczystości wzięli udział: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz przedstawiciel KZ NSZZ „Solidarność” IPN.

Relacje w mediach:

Relacja TVP 3 Katowice.

Depesza PAP.

Portal nettg.pl.

Cześć Jego pamięci!

Fot. M. Kobylańska

do góry