Nawigacja

Aktualności

Warsztaty „Policjanci w służbie historii" – Katowice, 12 maja 2017

12 maja w Przystanku Historia IPN w Katowicach odbyły się warsztaty w ramach przygotowań do konkursu „Policjanci w służbie historii"

W piątek 12 maja 2017 r. w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika odbyły się warsztaty dla uczestników konkursu historycznego „Policjanci w służbie historii”. Przedsięwzięcie  adresowane jest do uczniów klas mundurowych, to efekt porozumienia podpisanego pomiędzy prezesem Instytutu Pamięci Narodowej a Komendantem Głównym Policji.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach została powitana przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: podinspektora Adama Strzebińczyka i starszego sierżanta Adama Basonia. Historię polskich formacji policyjnych na Górnym Śląsku – Żandarmerii Krajowej Księstwa Cieszyńskiego, Policji Plebiscytowej, Żandarmerii Powstańczej, Policji Województwa Śląskiego – przedstawił słuchaczom Zbigniew Gołasz, historyk OBEN IPN w Katowicach. Śląskie wątki policyjne w Zbrodni Katyńskiej omówił specjalista w zakresie historii Policji Województwa Śląskiego, Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Aspekty pracy historyka – pozyskiwanie informacji źródłowych, docieranie do poszukiwanych materiałów historycznych, analiza i weryfikacja źródeł historycznych, przedstawił uczestnikom konkursowych warsztatów Ryszard Mozgol, naczelnik OBEN IPN w Katowicach. Natomiast w arkana tworzenia filmu dokumentalnego, posługiwania się kamerą, wykorzystania materiału filmowego wprowadził młodzież Michał Szalast z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Fotografików.
Warto dodać, że konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem na terenie województwa śląskiego. Oddział katowicki odnotował największą ilość zgłoszeń do udziału w przedsięwzięciu w skali całego kraju. Życzymy uczestnikom z naszego województwa zwycięstwa w konkursie.

do góry