Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody 144. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego - Katowice, 20 kwietnia 2017 r

Wojewódzkie obchody 144. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego

Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach pan Andrzej Sznajder wraz z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządowych oraz funkcjonariuszy służb mundurowych, organizacji kombatanckich, szkół średnich i społecznych, złożył dziś kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego oraz na jego grobie.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 na cmentarzu przy ulicy Francuskiej, gdzie znajduje się grób Wojciecha Korfantego. Odegrany został hymn państwowy oraz poprowadzona modlitwa przez proboszcza Kościoła Mariackiego, księdza Andrzeja Suchonia. Z cmentarza delegacje udały się pod pomnik na plac Sejmu Śląskiego.

 

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w osadzie Sadzawka (dziś Siemianowice Śląskie). Swoją polityczną karierę rozpoczął jako poseł do Reichstagu. Urząd ten sprawował w latach 1903−12 i 1918. Zasiadał też w pruskim Landtagu (1903−1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. W 1920 roku kierował przygotowaniami do plebiscytu na Górnym Śląsku. Po przegranym przez Polskę plebiscycie, w maju 1921 roku stanął na czele III Powstania Śląskiego. W jego efekcie nastąpił korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

 

W odrodzonej Polsce w latach 1922−1930 Korfanty był posłem na Sejm związanym z Chrześcijańską Demokracją. Od października do grudnia 1923 roku był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Zmarł 17 sierpnia 1939 roku w Warszawie. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przybyło około 5 tysięcy osób, stał się wielką manifestacją patriotyczną.

do góry