Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na promocję CzasyPisma - Katowice, 26 kwietnia 2017

Miło nam poinformować, że ukazał się już (choć z opóźnieniem) nowy numer "CzasyPisma". Niebawem trafi on do księgarń.

A tyczasem zapraszamy na spotkanie z redaktorami i autorami zamieszczonych w nim artykułów, które odbędzie się w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 w dniu 26 kwietnia o godz. 16.00.

Motywem przewodnim najnowszego – dziesiątego już – numeru naszego oddziałowego półrocznika jest problematyka migracji w nowożytnych dziejach regionu górnośląskiego. Ukazana została w nim zarówno emigracja zarobkowa Górnoślązaków (np. do zagłębia westfalskiego), jak i różne fale imigracji w okresie po II wojnie światowej – np. z Kresów Wschodnich Drugiej Rzeczpospolitej czy z Francji. W tym bloku tekstów znalazły się więc np. szkice o „kresowych” księżach katolickich, ale też o funkcjonariuszach górnośląskiego aparatu bezpieczeństwa o migracyjnych korzeniach. Nie pominęto również tematyki największego napływu nowych mieszkańców regionu – osób z innych części Polski, werbowanych przez cały okres PRL do pracy w przemyśle.

Tradycyjnie drugą część numeru stanowią różnorodne teksty, niepowiązane wspólną tematyką. Autorzy podjęli wątki niemieckich zbrodni wojennych i sytuacji w regionie w czasie okupacji, walk na Górnym Śląsku w 1945 r., powojennej konspiracji antykomunistycznej i powojennej polityki. Poza kwestiami politycznymi dotykamy też zagadnień związanych z życiem codziennym i obyczajowością, by przywołać tekst poświęcony prostytucji w Katowicach w czasach stalinowskich.

Jak zwykle artykułom naukowców towarzyszą teksty źródłowe i relacje świadków, tym razem m.in. wspomnienia Stanisława Płatka z pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 XII 1981 r.

W tym numerze zaprezentowane zostały także unikalne materiały filmowe z archiwum TVP Katowice, dokumentujące katowicki wiec z marca 1968 r., ze słynnym wystąpieniem Edwarda Gierka, potępiającym strajki studenckie.

do góry