Nawigacja

Aktualności

Znamy finalistów III ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego poezji lagrowej

Współorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolski konkurs recytatorski poezji lagrowej cieszy się dużą popularnością. Do tegorocznej, III edycji, zgłosiło się aż 215 uczestników, w tym 64 wzięło udział w eliminacjach przeprowadzanych przez katowicki Oddział IPN. Poza województwem śląskim największą ilością uczestników mogły poszczycić się Oddziały w Gdańsku, Warszawie oraz Wrocławiu.
 

Półfinał konkursu odbywał się 15 oraz 16-tego marca równocześnie w 11 miastach w kraju.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników półfinałów III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck", katowickie jury wyłoniło sześć osób, które jako finaliści wezmą udział w Gali Finałowej w dniach 5-7 kwietnia 2017 r. w Katowicach/Rudzie Śląskiej, a także wyjadą w dniach 19-22 maja do Niemiec do Muzeum-Miejsca Pamięci Ravensbruck.

Oto nazwiska finalistów z naszego regionu (kolejność alfabetyczna):

1. Bagińska Sara - V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

2. Dawal Anna - V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

3. Stępień Natalia - II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu

4. Szweda Karolina - Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie

5. Wiecha Wiktoria - Zespół Szkół w Pankach Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pankach

6. Więcław Marta - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gliwicach

Serdecznie gratulujemy!

 

Konkurs ten poświęcony jest poezji oraz prozie, która tworzona była przez więźniarki polskie więzione w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck podczas II wojny światowej. Uczestnikami są uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, których zadaniem jest wyrecytowanie jednego utworu poetyckiego wybranego spośród twórczości poetek obozowych oraz fragmentu prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek, m.in. Wandy Kiedrzyńskiej, Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Grażyny Chrostowskiej.

fot. Aleksandra Korol-Chudy

do góry