Nawigacja

Aktualności

Prezentacja książki „Tarnogórska Solidarność 1980-1990” – Tarnowskie Góry, 16 marca 2017

16 marca o godzinie 17:00 w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Jana III Sobieskiego 7) odbyła się prezentacja książki Tarnogórska Solidarność 1980-1990.

W programie poza promocją książki przewidziano projekcję filmu Ryszarda Kowalskiego o tym samym tytule.

Podczas promocji posłuchać można było autorów książki (Jarosław Neja, Krzysztof Gwóźdź, Sebastian Rosenbaum) opowiadających o swojej pracy a także podyskutować z nimi na temat publikacji.

 

O książce:

 

W latach „karnawału »Solidarności«” – od schyłku lata 1980 r. do 13 grudnia 1981 r. – w Tarnowskich Górach działały silne i liczne struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To w jednym z tarnogórskich zakładów przemysłowych  („Fazos”) 21 sierpnia 1980 r. wybuchł pierwszy w województwie katowickim duży strajk, którego uczestnicy solidaryzowali się z postulatami politycznymi podniesionymi podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Także w okresie stanu wojennego w Tarnowskich Górach pojawiła się grupa aktywnych związkowców, którzy rzucili wyzwanie komunistycznym

władzom, a w przełomowym roku 1989 zebrali się, by wziąć udział w walce wyborczej podczas wyborów czerwcowych. Niniejsza publikacja to pierwsza monografia historyczna, próbującą kompleksowo przedstawić wszystkie aspekty funkcjonowania Związku w długiej dekadzie wyznaczanej datami 1980–1990. To jednocześnie jedna z pierwszych tego typu prac poświęconych lokalnym strukturom NSZZ „Solidarność”.

 

 

 

do góry