Nawigacja

Aktualności

Wystawę IPN „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” obejrzało ponad 1,2 tys. skazanych przebywających w śląskich więzieniach

Wystawę „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” przygotowaną przez Oddział Instytut Pamięci Nardowej w Katowicach obejrzało ponad 1,2 tys. skazanych przebywających w śląskich więzieniach.

Tematem szóstej już edycji programu realizowanego przy współpracy z katowickim oddziałem IPN pn. „Dziedzictwo Pokoleń” była tzw. Tragedia Górnośląska. Od października do grudnia 2016r. w programie wzięło udział ponad 1,2 tys. skazanych przebywających w śląskich jednostkach penitencjarnych. W 2010 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę o corocznym upamiętnianiu Tragedii Górnośląskiej, jako termin wyznaczając koniec stycznia.

Podczas tej kolejnej lekcji historii skazani mogli poznać skutki fali sowieckich represji w latach 1945-1948, które pochłonęły tysiące ofiar i pociągnęły za sobą dramaty wielu rodzin. Pod przewodnictwem przygotowanych podczas seminarium edukacyjnego funkcjonariuszy Służby Więziennej, uczestniczyli w prelekcjach, wykładach tematycznych, pracowali na materiałach edukacyjnych oraz zwiedzali wystawę tematyczną. Na 20 planszach zaprezentowano zagadnienia związane m. in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych, wkroczeniem na Górny Śląsk armii sowieckiej oraz deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRR. Wystawa nawiązywała również do tematyki związanej z tworzeniem się polskiej administracji, odbudową życia społeczno-gospodarczego, wysiedlaniem ludności niemieckiej.

„Znaczenie tej inicjatywy w procesie resocjalizacji osób pozbawionych wolności jest niepodważalne. Program readaptacji społecznej w ramach, którego funkcjonariusze Służby Więziennej prezentowali ekspozycję, ma na celu nie tylko pogłębić wśród osadzonych wiedzę z zakresu historii, ale uczyć aktywności, samodzielnego myślenia, krytycznego podejścia do różnych źródeł informacji, wartościowania i hierarchizowania wydarzeń. Reakcje osadzonych, którym pokazano tą część historii Górnego Śląska, świadczą o tym, że cel programu w odniesieniu do znacznej części z nich został w pełni osiągnięty” – opisuje funkcjonariuszka SW.

opr. tekstu: mjr Justyna Siedlecka

zdj. Służba Więzienna

do góry